Pokud chcete zobrazit dostupné klávesové zkratky, stiskněte otazník

Vzpomínky - co nelze zapomenout
Vzpomíná na své dojmy z práce v dolech
22 sledujících - 50 příspěvků - Veřejně
Sledovat

Příspěvek obsahuje přílohu
ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH EVANGELICKÉHO FARÁŘE
Fotka
Přidejte komentář...

Kněží u PTP: dovedli poradit i utěšit

Následující tři vzpomínky jsou svědectvím o nelehkém údělu kněží, řeholníků a seminaristů u PTP z úst jejich kolegů-pétépáků.

KLÉR U PTP

V polovině roku 1950 jsme v Městě Libavé dostali příkaz k zajištění ubikací pro cca 1 500 nováčků. Když je jednoho dne začala přivážet nákladní auta, byli jsme překvapeni, jaká to směsice nováčků narukovala. Byl to vesměs inteligentně vyhlížející spolek ve věku od 18 do 60 let. Při jejich vystrojování jsme se dověděli, že jsou to kněží, kteří nepodepsali tzv. Katolickou akci, řeholníci všech řádů z uzavřených klášterů, studenti bohosloví a také takové kapacity jako (dnes již zesnulý) dr. Zvěřina, docent Karlovy univerzity. Jistě to pro ně musela být velká změna v jejich životě. Především u těch dříve narozených, když museli snášet neustálé ponižování od instruktorů, kteří jim svým intelektem nesahali ani po paty. Přesto jsme obdivovali jejich vyrovnanost se svým osudem. Oplývali zvláštním, pro nás neobvyklým zdravým optimismem. Rovněž byli velmi obětaví a nebojácní. Přestože to měli přísně zakázáno, tajně na svých světnicích (třeba již ve tři hodiny ráno) sloužívali bohoslužby. Podle momentálních možností ve zdejším kostele vykonávali sv. zpověď a sv. přijímání. Bylo mezi nimi velmi mnoho chytrých a vzdělaných lidí, proto každé setkání s těmito jedinci bylo pro nás přínosem a obohacením. Nikomu nevnucovali své náboženské přesvědčení a byli ochotni vyslechnout každého s jakýmkoliv problémem. Dovedli poradit i utěšit. Bylo mezi námi navázáno nejedno přátelství.

(vzpomínka Františka Stacha)

Dva roky u 51. PTP v Mimoni

Někteří důstojníci i poddůstojníci šikanovali právě kněze. Při prohlídkách jim s křikem a nadávkami mlátili pod nohy s jejich breviáři, ačkoliv měli dovoleno je mít s sebou. Říkalo se, že u jednoho z nich našli hostie, zřejmě neposvěcené, a za výsměchu jim je snědli a zbytek vyhodili na smetiště. Nikoho z kněží jsem však nikdy neslyšel si postěžovat, na nikom jsem neviděl výraz trpkosti, hněvu, vzteku nebo nenávisti. Kněží s řeholníky a bohoslovci nám nezištně pomáhali, kde se dalo. Nebylo vzácností, že starý kněz šel mýt záchody místo kluka, aby ten stihl vlak domů nebo šel na vycházku. Také se zříkali dovolenek, aby nás ostatních mohlo více jezdit domů.

(vzpomínka Bedřicha Turka)

MLÁTILI HO HLAVA NEHLAVA

Bylo to kolem 10. hodiny, když mě probudil příjezd osobního vojenského auta. Z auta vyskočil major Žížala, za ním náš šéf Michal Legeza a jeden důstojník, jehož jméno si nepamatuji. Žížala vytáhl za límec jednoho vojáka. Řval přitom jako zblázněný. Tím vojínem byl farář. Bylo mu asi 50 let. Jmenoval se Stanislav Svoboda a byl z Olomouce. Mlátili ho hlava nehlava. Potom ho chytil major Žížala, vytáhl pistoli a mlátil ho tou pistolí. Farář upadl na zem a plakal. Mně ho bylo líto, ale nemohl jsem mu pomoci. Zmlátili by pak i mě. Po pracovní době se vojín Svoboda vrátil do lágru. Nikdo o tom nevěděl a já jsem neměl odvahu se ho na něco zeptat.

(vzpomínka Jana Tomana)

Z knihy Hořké vzpomínání II (Z dopisů a vzpomínek chlapců pétépáků, Ústřední rada svazu PTP, Praha 1999) – kráceno
Sdíleno veřejně
    Přidejte komentář...

    Jiří Jäger (1932)

    Jiří Jäger se narodil 19. listopadu 1932 v Čisté u Rakovníka. Pochází z rodiny sedláka, která po generace dědila statek s rozsáhlými polnostmi, i Jiří tak chtěl pokračovat v zemědělské tradici rodiny. Po válce nastoupil na reálné gymnázium a odmaturoval v roce 1951. Kvůli kádrovému profilu ale nemohl pokračovat ve studiích na Vysoké škole zemědělské (jeho bratr již tehdy sloužil u PTP). O rok později zkusil studia na Vysoké škole stavitelství v Brně, ale už na konci prvního ročníku ho ze školy vyloučili a na podzim roku 1953 musel narukovat na vojnu. Skončil u PTP v dolech na Kladně v obci Stochov. V té době se však PTP rušily a Jäger navíc onemocněl žloutenkou, takže byl po dvou měsících převezen do nemocnice a poté propuštěn domů. Po návratu z vojny se oba bratři zapojili do práce na hospodářství (maminka mezitím zemřela). V roce 1955 se v Čisté stupňoval nátlak na vstup sedláků do JZD, Jiří Jäger si proto pro jistotu našel práci na státním statku. Stal se zootechnikem a až do důchodu pracoval u plemenářské správy především na Tachovsku.
    Sdíleno veřejně
      Přidejte komentář...

      Vincent Kotuliak - uvádí
      příslušník 56. PTP – o dole v Radvanicích

      Těžké podmínky byly však u ostatních důlních praporů. „ pracujeme v leže, v sedě, několik desítek centimetrů nad námi kamenný strop podepřen malými železnými stojkami; vždy se kolem nich opatrně posouvám, bojím se do některé drcnout lopatou, aby náhodou nevypadla, „ Stísněnost prostoru mne nutí dýchat rychleji, neustále se musím mrknutím oka přesvědčovat, že se výška stropu nezmenšuje, že je to jen optický klam v nedostatečném osvětlení.


      Vladimír Pavlíček
      který sloužil rovněž u 56. PTP jako Vincent Kotuliak uvádí :

      „ Místo toho, abychom jako nováčkové začali s vojenským výcvikem, čekala před námi brána důlního závodu a první s fárání na místa, která se nám tím na řadu měsíců a let stala denní součástí života. Naše začátky nebyly příjemné. Museli jsme se přeorientovat na tvrdou hornickou práci, zvyknout si na střídání směn – ranní, odpolední, noční – vždy v určitém rytmu, i celkově se přizpůsobit zvykům a mluvě havířů, s nimiž jsme prožívali svůj úděl. Kdy na mně v začátcích havíř požadoval, abych mu podal „ fajzl „, tak jsem určitě sáhl pro něco jiného. „


      Jan Holeš
      od 51. PTP uvádí :

      My ve Stráži jsme bydleli v menším baráku za plotem vojenského objektu parašutistů. Oficiálně se s námi nesměli stýkat, při odchodu pochodu kolem našeho pracoviště museli pravidelně zpívat píseň se slovy : „ Kdo nejde s námi, jde proti nám, ale nás nesmí z cesty svést. „ Ale oficiálně se k nám chovali družně a přátelsky


      Ing. Rudolf Novák
      Když na závěr svého vzpomínání na čtyřicetiměsíční pobyt v PTP napsal :

      „ Byli jsme poznamenáni na celý život ! Neustálá kádrová závada. Celý život člověk – občan druhé kategorie, a to se vztahovalo i na děti. Více a poctivěji pracovat a za menší odměnu bez nároku spravedlivého ocenění, vždy pozadu, nejen za komunisty, ale i za těmi indiferentními, i do důchodu méně
      .

      Antonín Bretšnajd – uvádí
      Když naše skupina přišla na důl Anna do tábora dřevěných baráků, tak táborové šarže nás považovali za další várku vojáků dobrovolníků, kteří místo prezenční služby, odbývali vojnu brigádou na šachtě. Se zkratkou PTP se nevěděli rady, takže „ čatár aspirant „ Šiglovič ( šarže naložená převážně v lihu ), nám četl první denní rozkaz takto : Denný rozkaz pediesaté sedmé – chvíli zaváhal na zkratkou PTP a pak suverénně četl - ...pediesatej sedmej prototankovej pechoty „ Inu „ aj tak sa móže „ .. kde jdou ty časy !
      Sdíleno veřejně
        Přidejte komentář...


        Ján Jankola nar . 13.9.1930 v Trstenej
        Študent gymnázia Martina Hattalu v Trstenej
        Obchodník – železničiar
        Pochádzal z malorolnickej rodiny, rodičia vlastnili 8 hektárov poľnohospodárskej pody. Ked že otec mu zomrel ako 49 ročný, musel prerut´ štúdium a pracovat´na polnohospodárskej pode spolu s matkou, aby splnili dodávkové povinnosti. V roku 1948 s kamarátmi z mesta Trstená strážili církevné objekty, aby zabránili zatýkaňiu kňazov. Rozsudkom Okresného súdu v Trstenej dňa 29 októbra 1949 bol potom odsúdený s dalšími kamarátmi za poburovanie a šírenie poplašnej správy na dobu piatich mesiacov. Po odpykaní trestu bol zaradený do PTP. Nastúpil k útvaru do Mimoňa – Hvězdová, odtial bol prevelený na Důl Ludvík. Ako pracovník v bani utrpel okrem zlomenín nosa, klúčnej kosti a rebier aj dálšie zranenia a poleptanie kyselinou. Celodenný režim bol tuhý, pošichte v bani ešte výcvik a politické školenie, večer čepobitie so spevom po Radvaniciach, niekedy až do 22. hodiny, skoro ráno budíček a opät do bane. Pracovalo sa v sobotu a nedelu, vyžadovalo sa plnenie plánu. Z PTP sa vrátil domov iba 25. novembra 1953.


        Ing. Karel Podruh
        Předseda OK PTP Český Krumlov
        V příspěvku do zpravodaje PTP čís.67 / březen 2008 - napsal

        „ZAČALO TO ÚNOREM“

        Statisíce lidí byly vězněny, připraveny o majetek, zbaveny možnosti vzdělání, výkonu kvalifikovaného povolání, možnosti vycestování na západ od našich hranic a dalších základních práv člověka. Tyto represe se dali předpokládat, poněvadž v čele puče stál Klement Gottwald, zaštítěný stalinským Sovětským svazem, který již v roce 1938 jako poslanec našeho parlamentu prohlásil : „ Do Moskvy se jezdím učit, jak kapitalistům zakroutit krk „.
        Nastartováním totalitních represí byl oběžník Alexeje Čepičky z 8.3.1948 na jehož základě docházelo ke ztrátě zaměstnání, odpírání studia dětem na školách či vylučování z nich, vystěhování celých rodin rolníků z jejich gruntů, likvidace živnostníků, až po posílání do táborů nucených prací i do vojenských táborů nucených prací, VTNP – PTP. Z Českokrumlovska okusilo slasti těchto vojenských táborů kolem sedmdesáti občanů ve věku od základní vojenské služby až do 60 ti let. O „ kvalitách „ Alexeje Čepičky, Gottwaldova zetě, svědčí jeho výrok : ! Poruším zákon tolikrát, kolikrát to bude politicky nutné „.
        Já osobně jsem se dostatečně splňoval kritéria k zařazení do jednotek PTP. Zúčastnil jsem se 25. února 1948 pochodu vysokoškoláků na Hrad, zničil jsem legitimaci ČSM, moji dva bratři opustili ilegálně republiku. Tak jsem se nemohl divit, když jsem se ocitl na podzim roku 1950 na dole Gottwald v Horní Suché na Ostravsku.

        K tomu poznamenává : Nyní již téměř dvacet let poznáváme jak chutná demokracie. Mějme se však na pozoru, poněvadž z materiálů naší krajní levice se dovídáme, že se počítá s revoluční změnou poměrů v ČR, při čemž chce využít vnitřních i mezinárodních otřesů kapitalismu. Do těchto aktivit zapadá i návrh sociálních demokratů k Ústavnímu soudu na zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů.


        JOSEF HAVLÍČEK
        Příslušník 1. roty 60. PTP

        „ VZPOMÍNÁ NA PRŮBĚCH VOJENSKÉ SLUŽBY U PTP „

        Začátkem dubna 1951 jsme obdrželi povolávací rozkaz a 15. dubna 1951 jsme odjížděli zvláštním vlakem – konečná stanice Mimoň. Během jízdy vlaku nastupovali mladíci s dřevěnými kufry ze Slovenska. V Břeclavi nastupovali chlapce se zpěvem a připíjelo se na setkání a na zdraví. V Brně čekalo velké množství rukujících z brněnského okolí a města Brna, Zvláštností bylo, že se hodně povolanců znalo z veřejného života, škol a zástupců všech profesí. V průběhu jízdy vlakem se hovořilo o tom kam jedem. Někteří věděli, že v tomto vlaku jedou lidé prokádrováni jako nespolehlivý, zařazeni jednotkám PTP. Pro mnohé z nás to bylo překvapení.
        Velitelem výcvikového střediska byl major Žížala. Zde jsme prodělali pořadový výcvik. Major Žížala despoticky zdůrazňoval naše zařazení k PTP s klasifikací „ E „. Při výcviku se angažoval poručík Svačina. Po výcviku jsme byli zařazeni k PTP Děčín, kde bylo utvořeno 6. pracovních rot. První stavba byla v podniku ARMASTAV Karlovy Vary, Dvory I., II. A Tuhnice. Po 6 týdnech práce na silnicích a bytovkách nás přesunuli na výstavbu letiště Dobřany – Líně. Ředitel výstavby ing. Škoda a firma POSISTA – Praha.
        V prostoru letiště Líně bylo nasazeno 6. rot. Z toho 1.037 mužstva vojínů a 25 prověřených záklaďáků, poddůstojníků a důstojníků. Také zde byl strážní oddíl a autorota, lékařské středisko a civilní zaměstnanci
        Pro důležitost výstavby letiště bylo velitelstvím praporu z Děčína převeleno na Dobřany – Líně. Velitel praporu major Bílý byl po krátkém období vystřídán velitelem praporu majorem Štafou.
        Velitelé I. roty : četař Škoda, poručík Ludvík Hucík a na „ paragraf 39 „ poručík Kučera Karel. Velitelem II. Roty byl poručík Gelien. Pro dobré výsledky při výstavbě letiště získala POSISTA Řád práce, důstojníci odměny a mužstvo opušťáky a dovolenky. Po těžké práci bývalo politické školení, kde jsme byli nuceni poslouchat názory o třídním boji a propagandě o výsledcích SSSR a uplatňování vedení KSČ spolu s Národní frontou. Někteří prověření záklaďáci nebyli schopni z přednášených témat od politruků naše dotazy odpovědět.
        Někteří z našich řad při prověrkách podlehli slibům, že jako prověření půjdou dříve do civilu a obdrží zbraň. Jedinou výjímkou byl sportovec Zbrojovky Brno boxer Karel Gold, který pracoval u zedníků a při tom trénoval. Měl dobré výsledky, musel být prověřen a odvelen do Prahy do ÚDA – Dukla kde se stal mistrem republiky v lehké váze a zůčastnil se porážky Maďarů v Praze v Lucerně na body 12 : 8 dne 25.10.1951.
        Při skončení plochy letiště Líně bylo nám dovoleno přihlížet prvnímu přistání tryskáčů MIG. Tak byla ukončena etapa Líně.
        Následovalo převelení na pracoviště pro výstavbu letiště Chotusice – Čáslav. Než byly dokončeny ubikace, část roty bydlela v Žehušicích. V Chotusicích nás zastihla měnová reforma. Civilní zaměstnanci nás informovali, že padnou peníze,tak jsme starou měnu zužitkovali nákupem alkoholu v hospodě pana Dršťky a v noci nanosili na ubikace pod postele. Důstojníci reformu jako propagandu Svobodné Evropy a zklamání spolu s námi zaoíjeli.
        V Chotusicích pracovala I. Rota a část II. Roty byla převelena do Pardubic. Byla Zrušena klasifikace „ E „ začerněna ve vojenské knížce, prováděny prověrky a 23. listopadu jsme odjížděli zpět do civilního života. Někteří z nás měli problémy v zaměstnání, přijmutí k dokončení vzdělání v důsledku zařazení k PTP.
        Sdíleno veřejně
          Přidejte komentář...

          Příspěvek obsahuje přílohu
          Vzpomínka na zavražděného kněze

          Vydání: 55 let od vzniku PTP, 13.9.2005, Autor: Aleš Palán
          V neděli 11. září uplynul právě rok od brutální vraždy kněze a lékaře Ladislava Kubíčka. Na faře v severočeských Třebenicích ho tehdy napadla dvojice mladíků a brutálním způsobem připravila o život. Minulou neděli pak byla P. Kubíčkovi odhalena na budově fary pamětní deska a busta, jejímž autorem je litoměřický akademický sochař Libor Piskálek.

          Na zavražděného faráře vzpomínali obyvatelé Třebenic, příbuzní a známí nejen při pietním aktu, ale už dopoledne při poutní mši v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Emeritní litoměřický biskup Josef Koukl na slavnosti spojené s odhalením pomníku připomněl, že P. Kubíček nechával dveře své fary otevřené dlouho do noci. „Neustále byl k dispozici všem, kdo u něj hledali pomoc. Prošel komunistickými kriminály, nasazením u PTP a jako kněz byl velmi často překládán z místa na místo,“ uvedl biskup Koukl.
          Třebenický starosta Václav Vobořil na slavnosti připomněl, že „pamětní deska oprší a přijdou nové události, ale odkaz patera Kubíčka zůstane“. Šíření jeho myšlenek má pomoci i nová vzpomínková kniha Až k prolití krve. Její autorka Marie Svatošová asi před dvěma stovkami přítomných označila za škodu, že P. Ladislavu Kubíčkovi nesedávalo tolik lidí v kostele. Podle jejích slov sloužíval kněz s hlubokým prožitkem mši pro tři nebo pět věřících, nezřídka býval v kostele úplně sám. Potom s úsměvem připomněla, že pater Kubíček je při slavnosti v Třebenicích přítomen i viditelně. Podle ní byl totiž déšť, který akci provázel, „Ladislavovým vztyčeným prstem, protože s odhalením pamětní desky by ve své skromnosti nikdy nesouhlasil“. Jak prohlásil arcibiskup Karel Otčenášek, pamětní deska přesto má svůj význam. „Kamenem se dá rozbít hlava, ale dá se na něj napsat i jméno trvalého významu. A takové jméno na Ladislavově desce napsáno je,“ doplnil arcibiskup.

          Fotka
          Přidejte komentář...

          CO NELZE ZAPOMENOUT
          (VZPOMÍNKY NA ŽIVOT V PTP)

          „VZPOMÍNKA NA VELITELE BENU“

          Moje vzpomínky na vojančení na dole Gottwald na Kladně již dávno odvál čas a některé události z této zlé doby jsem již zapomněl. Snad nejživěji si vzpomínám na některé kamarády, s nimiž jsem se vídal soustavně, protože jsme byli zařazeni do stejné pracovní směny a společně jsme sdíleli ubytování, práci na dole, posměnové brigády, ale i hodiny nudného přiblblého politického školení a případně vzácné chvíle osobního volna.
          Zvláště výraznou vzpomínku jsem si však uchoval na tehdejšího velitele roty na dole Gottwald. Byl to poručík Bena, bývalý příslušník tzv. protektorátního vojska v době německé okupace. Tento člověk působil svým jednáním jako vojenský zupák se sadistickými sklony. Utkvěl mi tak výrazně v paměti proto, že jsem byl jedním z těch, kterým svým jednáním znepříjemňoval již tak dost neradostný vojenský život. Důvodem jeho zlého jednání vůči mně bylo to, že jsem se na začátku vojny několikrát ozval s nějakými kritickými poznámkami, čímž jsem na sebe upozornil a v jeho očích jsem pak byl posuzován jako kverulant. To stačilo, abych se pro další časy stal terčem jeho zlomyslností. Byl jsem omezován v udělování propustek na vycházky, dovolenou jsem neměl za celých 38 měsíců vojny ani jednou. Tak zvaný opušťák jsem obdržel za celou dobu jen dvakrát, a to v těchto případech : Poprvé na základě lékařem potvrzeného telegramu, v němž mi matka sdělovala, že otce postihla mozková mrtvice a podruhé na mojí vlastní svatbu. To bylo v lednu 1953, kdy jsem sloužil třetí rok vojny a nebylo vůbec jasné, kdy se budu moci vrátit domů. Tehdy jsem si žádal o povolení sňatku. K mému velkému překvapení mně velitelství praporu sňatek povolilo, a tak jsem musel pro tuto příležitost nějaké volno dostat.
          A tady se v plné míře projevila zlá povaha poručíka Beny, který mně udělil opušťák na 2 dny, včetně cesty domů a zpět. Zařídil to ale tak, že v den, kdy jsem měl odjet domů, neboť příští den se měla konat svatba, jsem musel fárat ještě na odpolední směnu. Ze směny jsem se vrátil na ubikaci po 22 hodině, popadl jsem opušťák a uháněl na nádraží, kde jsem se dozvěděl, že v tuto noční dobu mohu dojet jen do Prahy a tam musím na první ranní vlak do Hradce Králové čekat do 4,30 hodin.
          Domů jsem dojel ráno před osmou hodinou, neoholený a totálně nevyspalý. Vzhledem k tomu, že jsem takovéto potíže s cestou domů již předem předpokládal, byl svatební obřad sjednán až na odpolední hodinu a tak jsem se přece jen mohl oženit. Druhý den v poledne jsem opět klusal na vlak, abych byl na šachtě včas a neposkytl veliteli příležitost mě kázeňsky potrestat.
          Takovýchto projevů zlomyslnosti , kterým se dnes říká šikana, jsem prožil zásluhou sadistického poručíka Beny za celou dobu vojny pod jeho velením dost a dost.

          Karel Malý – 3. rota 57. PTP
          Sdíleno veřejně
            Přidejte komentář...

            Příspěvek obsahuje přílohu
            Dva roky u PTP v dolech byla pro mě dobrá škola do života
            České Budějovice - Pétépák Jiří Werner z Českých Budějovic prožil dětství v pražském domě, kde v patře nad nimi bydlel oblíbený spisovatel Otakar Batlička, který za války kvůli zapojení do protinacistického odboje zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.
            Jiří Werner.

            /NA NÁVŠTĚVĚ U KLIENTŮ LEDAXU/

            „Narodil jsem se v Praze dne 24. února 1928. I když mám německé příjmení Werner, můj táta byl Čech, děda také, všichni jsme Češi jako poleno. Za první světové války bojoval tatínek, jmenoval se Miroslav, na italské frontě a byl zraněný 27. října 1918, akorát den před vyhlášením samostatného Československa. Sloužil u horského dělostřelectva. Leželi ve stodole, když v tom odněkud přiletěl granát, vybuchl a jemu to propíchlo nohu. Operovali ho, ale nakonec o nohu přišel. Pak měl protézu, ale zvykl si na ni. Dokonce si pořídil motorovou invalidní tříkolku, velorex, se kterým se vydával i na daleké cesty.
            Moje maminka se jmenovala Ludmila. Bydleli jsme tenkrát v Sámově ulici v Praze – Nuslích, číslo domu už si nepamatuji, ale stál uprostřed řady. Nahoře nad námi bylo hřiště SK Nusle, před domem byl park ve tvaru trojúhelníku.
            Kolem našeho domu jezdíval v pátek prezident Edvard Beneš do své vily v Sezimově Ústí. Věděli jsme, když pojede, protože kolem cesty stáli policisté. Ty jsme viděli, ale pana prezidenta nikdy, protože nám připadalo hloupé stát na chodníku a čekat, až projede kolem nás.
            Když začala válka, bylo mi jedenáct. Na válečné události si vzpomínám, třeba když přišli Němci do Prahy, když Prahu bombardovali koncem války spojenci i na květnové povstání. Při bombardování jsme byli ve sklepě. Náš dům byl z druhé strany u železniční tratě, tak tam přestříhávali ploty, aby se tudy dalo utéct.

            Zažil jsem první nálet na Prahu 14. února 945 a pak i ten druhý na Kolbenku v Libni. Jeden nálet jsem zažil i v Pardubicích, kde jsem byl jako učeň na praxi, abych poznal maloobchodní prodej.
            Po měšťance jsem se totiž šel učit do velkoobchodu. Firma Bendák a spol. sídlila v dnešní ulici Politických vězňů, tam, co bylo gestapo. Vedoucí obchodu byl sudetský Němec od Moravské Třebové. Už před 5. květnem 1945 měli Němci v ulici na rohu kulomety. Moc dobře si pamatuji boj o rozhlas a volání o pomoc. Pak Prahu osvobodili Rusové. Přijeli na tancích, ale do centra města jsem tenkrát nešel. Naši by mě nepustili.
            Mého vedoucího z obchodu jsem viděl 10. května, jak dláždí s ostatními Němci ulici. Měli na něj spadeno hlavně pošťáci od vedle z Jindřišské ulice. Ti, co se byli podívat v jeho bytě, ho našli celý vypleněný, nezbylo v něm nic, všechno bylo pryč.
            Za války jsem vůbec nevěděl o tom, že Židy odvážejí do Terezína. Ve třídě jsme neměli židovského spolužáka, Židé nebydleli ani v našem domě. Zato o patro výš nad námi bydlel v podnájmu spisovatel Otakara Batlička. Osobně jsem ho potkával na schodech, byl to starší pán, chodil v klobouku, u něj doma jsem ale nebyl, nikoho k sobě nepouštěl.
            Psával do Mladého hlasatele, což byl velmi oblíbený časopis. Byl to týdeník, vycházel v pátek. Jaroslav Foglar v něm vydával svoje Rychlé šípy. Časopisy už ale nemám, ztratily se při stěhování. Otakar Batlička do něj psával povídky, které jsem rád čítal, ale měl tam i školu radiotelegrafie. Byl to junák, skaut, pro nás mladé kluky byl velkým vzorem. Dneska už ho ale dohromady nikdo nezná, stejně jako lidé už neznají ani Mladého hlasatele.
            U sebe doma v chodbě měl Otakar Batlička radiotelegraf a vysílal, zařízení měl přes celou stěnu.Věděli jsme o tom, ale slyšet vysílat ho nebylo. Za války se pokoušel telegraficky dorozumět se zahraničním odbojem, ale Němci to asi zachytili a přijeli ho zatknout. U toho jsem nebyl. Vysílačku Němci odvezli a všecko zařízení rozbili a rozsekali. Že zemřel, jsme se dozvěděli až po válce.

            Otakar Batlička zahynul 
v Mauthausenu, říkalo se, že ho shodili se schodů v kamenolomu. Zahynul tam i pražský písničkář Karel Hašler.
            Dobře si pamatuji na heydrichiádu. Dne 27. května 1942, v den atentátu, v noci chodili po domech gestapáci. Měli fotografii kola, které na místě jeden z atentátníků nechal, a ptali se, jestli ho někdo nepozná. Zvonili na každý byt v domě, ale u nás ne. Přečetli jméno Werner a mysleli si, že tam žije německá rodina.

            U nás v domě bydlel i pan Novotný, který zahynul při pražském povstání. Boj o rozhlas byl perný. Mně bylo 17, ale jít jsem tam nechtěl. Kdybych to doma řekl, dostal bych od rodičů pár facek.
            Po válce jsem se vyučil a pak přišla základní vojenská služba. Dne 1. října 1950 jsem rukoval do plzeňských kasáren Na Borech, měl jsem sloužit u samohybek, u samohybných kanónů. První zbraň, kterou jsem dostal do ruky, byla ale pistole, ze které jsem střílel rachejtle na plzeňském náměstí, když byl Den československé armády. Po základním výcviku jsme měli být zařazení ke svým odbornostem a já mezitím chodil normálně do stráže.
            Jenže 30. října přišly k útvaru moje kádrové materiály, a tím pro mě normální vojna skončila. Tatínek byl v národní socialistické straně a byl tak nepřítel režimu. Pamatuji si, jak v denním rozkaze četli, že jsme zařazeni k vykonávání důlních prací. Museli jsme odevzdat výstroj a s kufrem pak čekali do druhého dne.
            Pod dozorem nás ráno odvedli na plzeňské nádraží a jeli jsme do Prahy. Na Wilsonově hlavním nádraží k nám připojili další a vlak se rozjel na východ. Jeli jsme přes Českou Třebovou, Ostravu a to už jsme věděli, že jedeme na Slovensko.
            Přesedali jsme v Martině, jeli do Prievidze a odtud osobním vlakem do Handlové. Tam už to šlo ráz na ráz. Ubytovali nás v dřevěných ubikacích, které ještě nebyly oplocené, ploty jsme si pak stavěli my. Druhý den po lékařské prohlídce jsme šli do dolů. Dali mi vybrat, jestli chci do tepla, nebo do chladna. Místo práce za každého počasí nahoře na kopci jsem si vybral teplo. Dostal jsem se na porub, můj první horník se jmenoval Musela, byl to repatriant z Rumunska. Fáral jsem na východní bani, která byla vojenská. Nikdy mě nenapadlo, že budu horníkem. Heslo – Já jsem baník, kdo je víc, nebylo nic pro mě. Z něj jsme si dělali srandu.
            V Handlové jsme rubali hnědé uhlí, bylo kvalitní, na stěně se jen lesklo. Dělal jsem na stěně, nabíral uhlí lopatou a velké kusy ručně do jakéhosi žlabu, který se pohyboval. Druhý rok udělali gumový pás, který jsem obsluhoval. Po skončení směny odtud poslední odjížděl štajgr a já hned za ním. Jednou jsem zapomněl počítat sypače, které tam ještě u stěn byly, nesklonil jsem hlavu a rozbil si ji. Byl to jediný úraz, který jsem na šachtě měl.
            A tak to šlo celé dva roky. V Handlové jsme měli výborného velitele. Všude jinde na něj nadávali, ale my ne. Jmenoval se Jan Loch, byl hodný, nikdy na nás neřval. Měli jsme politruka, který byl dřív krmičem dobytka na státním statku. Ven nás za ty dva roky moc nepouštěli, byli rádi, když jsme byli v Handlové, abychom se někde nezapletli do nějaké rvačky.
            Potom jsem podepsal závazek do vojenského stavebnictví a mohl jít do civilu, zatímco ostatní tam byli ještě rok, takže šli domů až po třech letech. Nebýt toho podpisu zůstal bych tam také. Rodiče už byli odstěhovaní z Prahy, bydleli v Těchoníně v Orlických horách. Já jezdíval do Prahy za budoucí manželkou Vlastou, pocházela z Českých Budějovic, ale setkávali jsme se v Praze. Seznámili jsme se spolu roku 1960 v Nízkých Tatrách.
            Pracoval jsem pak v Severostavu v Hradci Králové, ve Vamberku, Klášterci nad Orlicí, v Králíkách a na jiných místech. Dělal jsem na různých stavbách skladníka, měl jsem na starosti materiál, psal měsíční výkazy, dělal inventury.
            Dva roky u PTP byla pro mě dobrá škola do života, ponaučení, takže ty roky mě nemrzí. Nenechal jsem si nic líbit. Doma mám knížky od Miloslava Švandrlíka, jeho Černé barony i jiné. Mnozí mu vytýkají, že nebyl pétépák, ale sloužil v technických praporech. V knížce jsou krásné úryvky, třeba jak pétépáci krmí prasata a nad vepřínem mají heslo: Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí.
            Když jsem se vrátil domů, chtěli po mně, abych založil brigádu socialistické práce. To, že jsem sloužil u PTP, se se mnou táhlo léta, i když jsem pak dělal u Domácích potřeb na Vrbenské ulici v Českých Budějovicích, kde jsem měl na starosti kamna a sporáky. Každý rok na mě musel psát vedoucí posudek. Myslel jsem si přitom, že po návratu z vojny už s tím dají pokoj, jenže nedali…"

            Vyprávění zaznamenal Radek Gális
            20.7.2014
            Fotka
            Fotka
            21.08.16
            2 fotky - Zobrazit album
            Sdíleno veřejně
              Přidejte komentář...

              VZPOMÍNKA JIŘÍHO RŮŽIČKY NA MLADÁ LÉTA

              „ Vy nejste lidé, vy jste individua štítící se práce, my vás naučíme pracovat!"
              velitel roty Komárno

              R Ů Ž I Č K A Jiří - narozen: 26. 7. 1929, bydliště: Černošice

              Rodiče měli ve Slivenci u Prahy najmutý dvůr o výměře 85 ha. Byly jsme tři děti, vedené od malička k poctivé práci, slušnému chování a čestnému jednání. K tomu nás vedla i výchova v Sokole. Tatínek se před válkou postaral o výstavbu sokolovny, kterou z velké části i financoval. Po přerušení válkou jsme ji ještě v r. 1945 dostavovali. Rád vzpomínám na tu krásnou atmosféru a bratrskou pohodu při výstavbě, kdy všichni členové Sokola nezištně s ochotou pracovali bez jakéko¬liv třídní nenávisti. Ta byla komunisty vynalezena až o něco později. Ještě jsme zažili nezapomenutelný XI. Všesokolský slet v r. 1948, kde jsme všichni souro¬zenci cvičili a který byl posledním záchvěvem likvidované svobody. Potom ale ovládl Sokol komunistický akční výbor, složený z lidí, kteří neměli žádný vztah ani k Sokolu, ani k poctivé práci. Těmi bylo také ukončeno členství celé rodiny, ale i rodin dalších, které tuto krásnou organizaci léta budovaly a udržovaly.
              My s bratrem jsme pro hospodářství žili, bratr byl o pět let starší, oba jsme maturovali na Vyšší hospodářské škole v Poděbradech, a těšili jsme se, jak jednou budeme moderně hospodařit. Měli jsme rádi koně a jezdecký sport, byli jsme členy Selské jízdy Zbraslav. Společně s ní jsme se zúčastnili sjezdů strany národ¬ně socialistické a lidové v Praze v r. 1947. Tyto dvě strany se po zákazu Agrární strany snažily hájit zájmy rolníků proti začínajícímu tlaku komunistů.
              Sestra vystudovala obchodní školu, celý život se věnovala studiu cizích jazy¬ků. V „horkých" létech byla zaměstnána v Synodní radě Evangelické církve, sice I ÍII II,I za nepatrný plat, ale přece jen tak byla aspoň na čas ušetřena největších represí.
              Bratr byl na vojně vyhozen z aspirantské školy, potom byl vyhozen jako účetní od Státních statků a přes deset let se mohl živit pouze jako kopáč u Konstruktivy. Až teprve mnohem později měl možnost pracovat jako ekonom u zahradnického JZD a u Státních statků.
              Přestože Gottwald ještě v r. 1947 hlásal, že u nás kolchozy nebudou, počátkem roku 1949 nastal velký tlak na kolektivizaci a zakládání JZD. MNV ve Slivenci nutil tatínka, aby jako největší sedlák družstvo založil, dokonce se slibem vše¬ stranné podpory a funkcí předsedy. Předpokládali, že ostatní sedláci se budou muset přidat. Tatínek to samozřejmě odmítl, a tak soudruzi odhodili svou beránčí masku a ukázali svou pravou vlčí tvář.
              " Nesměli jsme zaměstnávat žádné pracovníky, pokud nám chtěl někdo pomoci, pohrozili, že celé jeho rodině odeberou potravinové lístky. Maminka s tatínkem tedy zůstali na statku sami, což znamenalo starat se o pět párů koní, asi 30 ks hovězího, přes 100 ks prasat, drůbež a nutný chod celého hospodářství. Bratr byl na vojně, já v Poděbradech ve škole před maturitou. Nakonec se nám přece jen podařilo zasít, já jsem byl uvolněn ze školy, díky porozumění profesorského sboru, bratr tehdy ještě dostal nějakým zázrakem dovolenou na jarní práce. Jaro jsme tedy přežili a čekaly nás žňové práce. To již nám soudruzi předepsali mimo¬řádně vysoké dodávky, aby jim to umožnilo naši likvidaci.
              Mezitím jsem maturoval, sice s politickými problémy - jedenáct z nás mělo být vyloučeno, ale opět díky profesorskému sboru poděbradské školy se tomu podařilo zabránit. Na vysokou školu zemědělskou jsem se ale samozřejmě již nedostal.
              Sdíleno veřejně
                Přidejte komentář...

                Příspěvek obsahuje přílohu
                Páter Rybář ve třech letech prohlásil, že se stane knězem

                28.4.2015

                Trutnov - Smysl pro spravedlnost, zásadovost a názorovou pevnost se rodily v povaze budoucího katolického kněze a člena jezuitského řádu, čtyřiaosmdesátiletého Jana Rybáře z Trutnova už v útlém dětství. To ještě nevěděl, jaký nesnadný život mu osud přichystá.
                Naštěstí měl šťastnou optimistickou povahu plnou naděje, tak všechny překážky a ústrky překonal. „Máme dost jiných a významnějších osobností, než jsem já. Jsem velmi nerad středem pozornosti,“ říká kněz, když má vzpomínat na svůj pohnutý život. Rybář se jako jedináček narodil v roce 1931 v Brně a s rodiči žil na okraji města. „Ještě jsem chodil do školy a už tehdy mi matka říkala, že první den po válce půjdu z domu, abych nebyl rozmazlený. Nebyl to první den, ale z domu jsem šel 1. září 1945,“ vzpomíná duchovní.
                Jeho dětství se v mnoha ohledech lišilo od dětství nynějších capartů. Bylo to samozřejmě dáno tehdejší vypjatou dobou. „Vyhnancům z pohraničí jsme v roce 1938 nosili to, co potřebovali, sháněli jsme pro ně ubytování. Pak přišli Němci s árijskými zákony, které byly namířené proti Židům. My jsme pro Židy nakupovali všelijaké věci, ale bylo to hrozně nebezpečné. Rodiče mohli skončit v koncentráku. Už tenkrát jsme věděli, že život není snadný,“ vrací se do dávné minulosti Rybář, který v době nacistické okupace dokázal jasně rozeznat, co je dobro a co zlo. „Všechno těžké, co vás v životě potká, není zbytečné,“ tvrdí.
                Rybář měl už ve třech letech jasnou metu. Prý tenkrát prohlásil, že se jednou stane knězem. Po druhé světové válce svůj cíl začal naplňovat. Ve čtrnácti letech, krátce po druhé světové válce, nastoupil na klášterní gymnázium na Velehradě. „Studium bylo přísné už od časného rána. Ještě jsme se učili řečtinu a latinu,“ uvádí. Po zpočátku idylické poválečné době plné euforie začalo přituhovat. Byl rok 1948, k moci se dostali komunisté, kteří chtěli všechno jiné, než náboženství, víru a svobodu vyznání. Rybář ukončil gymnázium, zůstal na Velehradě a připravoval se na kněžská studia.
                Přišel však osudný rok 1950 a komunistický režim násilně uzavřel kláštery. „Pamatuji se, že bylo 13. dubna. Probudil jsem se o půl dvanácté v noci a u každé postele stál ozbrojený příslušník SNB. Museli jsme si sbalit prádlo a nejnutnější věci. Shromáždili nás v jídelně a tam nám nějaký funkcionář řekl, že končí podraznické jednání církve a že nás převychovají, abychom byli užiteční nové společnosti. Potom nás odvezli do internace, kde jsme museli spát na slamnících,“ vypráví kněz, který si pamatuje, že v internaci byla hodná manželka náčelníka. Ta Rybářovi tajně v kočárku přivezla dopis od matky. „V dopise stálo: Víme o tobě, buď klidný,“ usmívá se kněz.

                Jako režimu nepohodlná osoba byl Rybář povolán na vojnu, kde sloužil dva a půl roku u jednotky PTP v Mimoni. Po návratu pracoval jako dělník ve skladě ocelového materiálu. Přestože byla v roce 1960 vyhlášena amnestie a hodně lidí bylo propuštěno z vězení, budoucí kněz paradoxně skončil na dva roky ve Valdicích za rozvracení republiky. To už byl v trvalém hledáčku Státní bezpečnosti. Přes neustálý dohled byl ve vyhlášeném tvrdém kriminále v roce 1962 tajně vysvěcen na kněze.
                Na začátku roku 1968 ustal tlak StB, ale jen na přechodnou dobu. Po srpnové okupaci režim usoudil, že by Rybář neměl být příliš na očích. To způsobilo, že se v roce 1969 přesunul do Trutnova – Poříčí, kde jako kněz setrval do roku 1986. Po patnáctiletém „angažmá“ v Rychnově nad Kněžnou, kde byl kaplanem u hraběte Kolowrata, se vrátil zpět do Podkrkonoší.
                Bylo to logické, měl v Trutnově a okolí spoustu přátel. Navíc se mu tento kraj moc líbil, tak se vrátil. Za působení v Trutnově - Poříčí sloužil také mše v němčině v okolních obcích pro německou menšinu. Státní bezpečnost ho otravovala i nadále. Často byl předvoláván k nekonečným výslechům. „Snažili se mě rozmanitými kuriózními způsoby získat ke spolupráci,“ kroutí hlavou. V této věci však měl jasno a nikdy se nenechal zlomit, přestože StB pro to dělala všechno možné. Naštěstí se na knězi nedopouštěla žádného fyzického násilí, jak to bylo běžné u některých disidentů.
                „Nikdy na mě nikdo z nich nevztáhl ruku. Občas mě ale naložili do auta a odvezli někam do lesa. Bylo to nepříjemné, ale nebál jsem se,“ prozradil. Dnes už s úsměvem vzpomíná na „výlet“ s estébáky do lesů, kde se ho snažili přesvědčit, že případná spolupráce může být pro něj výhodná. Došlo však k hádce, protože Rybář trval na svém. Příslušníci StB raději couvli. „Stáli jsme uprostřed lesa a všude rostly houby. Estébák zavelel, že je posbíráme. Měl jsem jich hodně, ale nakonec jsem je rozdal. Když jsem je sbíral s estébáky, ani by mně nechutnaly,“ směje se kněz.
                Přes ústrky, pronásledování a ponižující výslechy o svém pevném postoji vůči represivnímu režimu nikdy nezapochyboval. To se ale o řadě dalších kněžích říct nedalo. Pod různým tlakem se mnozí z nich, ať už ze strachu, z touhy po pochybné kariéře či s vidinou různých výhod upsali „ďáblovi“. Na to Rybář ani vzdáleně nepomyslel. „Raději bych měl dvě nemanželské děti, než podepsat spolupráci s StB,“ prohlásil rezolutně, ale s nadsázkou kněz, který na nedávné besedě v Muzeu Podkrkonoší otevřeně vystoupil proti kněžskému celibátu. „Domnívám se, že to není v souladu s Kristovým učením a také to nikomu neprospívá,“ prohlásil.
                Rybářovy celoživotní pevné postoje, za něž byl mnohokrát perzekuován, se dočkaly zasloužené satisfakce. V roce 2011 byl oceněn pamětní medailí Václava Bendy za význačný podíl v boji za obnovu demokracie. Na pátera Rybáře z Trutnova rád vzpomíná biskup Václav Malý.
                „Tento vzdělaný a přes svůj vysoký věk čilý a moudrý muž oslovuje lidi jednoduchostí a tím, čím žije. Přes ústrky si zachoval rovnou páteř. Šíří kolem sebe atmosféru klidu, pochopení a hlavně vnímavosti pro potřeby všedního dne. To lidé velmi oceňují, protože dovede nenápadně pomáhat a zároveň dovede inspirovat, že stojí za to žít i v nesnadných podmínkách. Já si tohoto člověka velmi vážím,“ poznamenal biskup.
                FotkaFotkaFotkaFotkaFotka
                21.08.16
                5 fotek - Zobrazit album
                Přidejte komentář...

                „CO NELZE ZAPOMENOUT“

                Inu, nebylo to jen tak na mávnutí rukou strávit čas mladého věku v PTP, zvláště když představa mladého člověka o tom, co je to být vojákem, byla zřetelně jiná. Představa byla spíš o rytíři než o deptaném tvoru. Ve zpětném pohledu však trochu té rytířskosti zde přece jen bylo.
                Je to možná paradoxní, dnes však už na tu dobu ani tolik nevzpomínám ve zlém, beru to jako školu života. Skoro bych byl ochoten se připojit ke slovům jednoho z mých tehdejších pétépáckých souputníků, katolického kněze, který mi jednou, při hovoru na toto téma společného údělu plného ponižování, ústrků, urážek lidské důstojnosti a násilí, řekl : „ Tož, odpustit jim musím, pravda, jsem katolický kněz, ale zapomenout nemůžu.“
                A tak i já už na ten svůj mladý život prožitý v pétépáckém lágru hledím smířlivěji, třebaže těch svízelů na jeden mladý život nebylou mne zrovna málo, vždyť jako roční 1924 jsem byl v protektorátní éře totálně nasazen, koncem padesátých let pak ještě téměř tři roky přesazen ze zakázané mi administrativy ( jsem původním povoláním právník ) do duchcovských dolů. Ale příslušníkem komunistické strany jsem nikdy nebyl, své „kacířské“ názory jsem leckde vyjadřoval, fízly a udavače jsem musel předpokládat, tak co jiného jsem mohl čekat !?“
                Stáří vždycky zklidní stav duše i těla. Leccos pochopí, s lecčím se smíří jako s daností osudu. Jenom jedno pro mne navždy zůstane křivé a odporné : že všechna ta příkoří padesátých let a zejména tu brutalitu vůči nám, pétépákům, vykonávali naši lidé, lidé z nás – stejného věku i jazyka. Od Němců za protektorátu se to snad dalo nějak pochopit, ale podlost a příkoří s násilím od vlastních je neomluvitelné.
                Proto i nezapomenutelné a je třeba onu hanebnou skutečnost totalitní éry připomínat.
                I když je iluzí, že by ze vzpomínané hořké historie přece jen někdy mohlo vzejít poučení příštím generacím.

                MILOŠ KLANG – 53. PTP LIBAVÁ
                Sdíleno veřejně
                  Přidejte komentář...

                  „JAK JSEM SE DOSTAL Z PTP DO KRIMINÁLU“

                  V březnu se vdávala moje sestra a já jsem požádal o opušťák velitele Benu, abych se mohl zúčastnit svatby. Protože jsem měl předběžně slíbeno, že opušťák dostanu, napracoval jsem si předem směny, které bych zameškal. Po noční směně jsem nastoupil druhý den na odpolední a po ní hned na směnu ranní. Po této ranní směně jsem si šel pro slíbený opušťák, ale velitel roty nadporučík Bena, mně jej odmítl podepsat. Místo toho mně začal „ citýrovat“ „ Nikam nepojedete, zjistili jsme, že máte nový průšvih. Kupujete potravinové lístky a posíláte je rodičům, už jednou jste byl za to potrestán na dole Zápotocký a převelen sem k nám na Gottwald. Přitom vaše rodina jsou kulaci, kteří neplní dodávky. Takže žádný opušťák ! A teď si dejte odchod „
                  Po tomto ohromném zklamání jsem došel pln vzteku na světnici a přemýšlel jsen, co mám dělat. Rozhodl jsem se, že uteču, ale při přelézání mě chytil strážný. Pak jsem byl umístněn do rotního vězení.
                  Než se tak stalo, objevila se v kladenských hornických novinách výzva našeho 57. praporu PTP sídlícího ve Smečně, adresovaná havířům, aby se dobrovolně vzdali volných sobot. To se týkalo každé čtvrté soboty v měsíci. Tato výzva, o které jsme se my vojáci neměli ani tušení, pochopitelně havíře popudila. Během práce v šachtě nám nadávali, co jsme to za sebranku, že je vyzýváme ke zrušení volných sobot, když sami za krátký čas půjdeme do civilu a oni budou muset makat každou sobotu. Vysvětloval jsem netrpělivě havířům, že výzvu jsme nepodávali my vojáci, ale naše vojenské velení.
                  Na jedné z příštích směn se přihodilo to, že nám došly plíšky s číslem party, které se vkládaly do vozíků zvláštním otvorem tak, aby je bylo možno vytáhnout až po vysypání natěženého uhlí z vozíků na povrchu. Přišel za mnou předák z party, pro kterou jsem vozíky odbíhal a požádal mě, abych číslo party, když nejsou plíšky, psal na vozy opukou. To jsem také dělal, a jak jsem měl vztek k vůli nepovolenému opušťáku, napsal jsem na jeden vozík nápis : „ HAVÍŘI, NEDEJTE SI BRÁT VOLNÉ SOBOTY ! PRYČ S DIKTATUROU ! „ Když se blížil konec směny, přihnal se ke mně důlní dozorce a řval na mě : „ Člověče, co jste blbnul, co jste to tam načmáral ? „ Sotva jsem se po šichtě omyl, již na mě čekali a odvedli na ředitelství. Tam se mě ptali, zdali jsem ta čísla opukou psal sám ? Ano, došly nám plíšky a co se stalo ? „ „ To se dozvíte „ . Vrátili mě s doprovodem na rotu a tam již na mě čekali nějací důstojníci, prý OBZ. A začal výslech. Já jsem trval na tom, že čísla jsem psal já a vozíky potom odtlačil ke vrátku. Sepsali se mnou protokol, který jsem musel 3 x podepsat a potom mě vsadili do bunkru a ještě k tomu bez jídla.
                  V noci následoval znovu výslech a tam mi sdělili, že již mají pisatele pobuřujícího nápisu.. Je to prý ten člověk, co obsluhuje vrátek. Prý má již jeden škraloup, když havířům rozdával nějaké letáky. O tomhle civilovi jsem věděl jen to, že je bývalým vojákem západní armády, a že z naší armády byl vyhozen. Měl jsem podepsat, že jako svědek jsem viděl, že to psal on. Odpověděl jsem : „ Ne to nemohu podepsat, protože to není pravda. Já sám jsem to ve vzteku napsal, když jsem nedostal opušťák „. Nakonec povolali grafologa a já jsem musel znovu psát a dokazovat svou vinu. Odvlekli mě znovu do bunkru, uštědřili mi pár kopanců a počastovali mě slovy : „ Tak ty jedna kulacká svině budeš hanět republiku ? To už jsem nebyl sám, ale hlídal mě ozbrojený strážný.
                  Ráno, sotva se rozednilo, mě naložili do služebního vozu, v němž vpředu seděl velitel praporu major Poledník, šofér a strážný se samopalem. Já jsem seděl vzadu s pouty na rukou a vedl mě další ozbrojenec. Těch nadávek co jsem po cestě schytal od soudruha Poledníka ! Cíl naší cesty bylo velitelství věznice v Praze na Hradčanech. Bachaři mě dovedli k veliteli věznice, Pergl se jmenoval. „ Co jsi to proved ty zmetku ? „ A již pršely facky od pověstného bachaře Kaka ( to byla přezdívka ), který při výsleších vždy asistoval.
                  Po výslechu mě odvedli zpět do pověstného Domečku, kde mě strčili do tmavého kumbálu. Ten byl jen 3,5 x 2 metry, u dveří stolek s umyvadlem, na umyvadle džbán s pitnou vodou, za ním prkenný kavalec bez slamníku. Leželo se na prknech s jednou slabou přikrývkou, kutloch se nevytápěl. Těsně pod stropem okénko 50 x 50 cm, dále jen malé okénko ve dveřích, kterým podávali stravu v ešusu. Obě okénka byla pochopitelně zamřížovaná. Budíček byl v 6 hodin ráno, ulehnout na ona prkna se smělo teprve ve 22 hodin. Po celý den jsme museli stát nebo chodit. Jedna, dva, tři, čelem vzad a zase ke dveřím. Výslechy byly často i v noci, to nás mukly, vedla stráž se samopalem do hlavní budovy na vyšetřovnu. Noční výslechy byly nejhorší.
                  Když jsem měl provinění již sepsáno, snažili se mě zavléci do dvou případů. První se týkal mé sestřenice, která se provdala za letce Čechoslováka, ale oba byli z nějakého důvodu uvězněni. Druhý případ se týkal velkého komunisty Šlinga, který byl na konci onoho roku popraven. Znal jsem se trochu s jeho dcerou a existovala fotografie, na které jsme byli spolu. Po pěti týdnech jsem byl převezen do Plzně na Bory jako svědek. Štěstí při mně stálo, ona vlastní sestřenice mě zapřela s tím, že mě nezná. Totéž jsem tvrdil i já o ní. Při výslechu Šlingovi dcery ona vypověděla, že se stýkala jen se svazáky a ne s kdejakým troubou. Já bych ji za ta slova zlíbal. Pak jsem měl již pokoj.
                  Čekal mě také veřejný soud za účasti kladenských havířů, ale při něm prý snad někteří z nich chtěli svědčit můj prospěch, a tak se soud před havíři neuskutečnil. Po nějakém čase jsem se řádného soudu konečně dočkal. Byl jsem odsouzen k 18 měsícům vězení za rozvracení republiky.Původně mně zřejmě hrozil trest vyšší, ale díky oněm dvěma dívkám, se mé spolčení s dalšími osobami neprokázalo. Po odsouzení jsem byl převezen k výkonu trestu společně s dalšími 14ti odsouzenými do vojenského prostoru v brdských lesích. Tam jsme pracovali v lomu na lámání kamene v dosti špatných podmínkách. Nedali nám ani rukavice a pracovali jsme s ocelovým sekáčem a kladivem. Práce v těchto podmínkách byla fyzicky velmi náročná.
                  Blížili se vánoce a po nic jsem měl to štěstí, že mně byl trest zkrácen, a že jsem se mohl vrátit ke své rotě na důl Gottwald. Velitel major Poledník mě přivítal slovy : „ Vojáku, vy se nevracíte z kriminálu, ale jako z rekreace ! „ Vrátil jsem se tedy na důl Gottwald a zapojil se do činnosti v rotě v kruhu svých dobrých kamarádů. Nesměl jsem jim ovšem vyprávět nic z toho, co jsem viděl a zažil. Brzy nás zastihla radostná zpráva – velký soudruh Stalin skonal !

                  JAN VALÁŠEK
                  Otištěno v Almanachu 3. roty 57. praporu PTP – důl Gottwald 1950 - 54
                  Sdíleno veřejně
                    Přidejte komentář...

                    Příspěvek obsahuje přílohu
                    CO NELZE ZAPOMENOUT

                    MVDr. Oldřich Novák – OK Jindřichův Hradec píše ve vzpomínce na četbu knihy od Alexandra Jakovleva ( který byl poradcem Gorbačeva a údajným „otcem“ perestrojky ) Toto postavení mu umožnilo dokumentovat hrůzy bolševického teroru na základě konkretních dokumentů, přinášející šokující informace.

                    „Rusko plné křížů – Od vpádu do pádu bolševizmu“

                    Jakovlevova kniha je bolestnou, trýznivou, procítěnou a přesvědčivou obžalobou bolševismu a všech jeho zločinů. Co dal bolševismus světu, národům, člověku ?
                    Světu vzpoury, zmatky, násilné revoluce, občanské války a teror. Národům bídu, hlad, neštěstí, bezpráví, zotročení duchovní i materiální. Člověku dal bolševický režim věčné strádání a vzal svobodu, čest, mravnost, dostatek. Vzal dokonce i víru v Boha.
                    Je to otřesné memento. Bylo by třeba, aby se s touto knihou seznámil co nejširší okruh lidí, hlavně mladých, ve školách , hlavně politikům, aby věděli, do čeho nás zase chtějí zatáhnout. Cožpak jim nestačilo poučení jen z našich českých dějin ? Rozšiřujte obsah této knihy, aby co nevíce lidí bylo varováno. Cožpak našim lidem nestačí, že tu bylo od roku 1948 odsuzováno tisíce lidí a tisíce jich ztratilo své životy jen pro udržení moci bolševiků ? Tyto ztracené životy nestačí našim lidem, aby přestali volit a uctívat rudou knížku ? Jakou mravní hodnotu mají tito lidé ?

                    Odpovězte si sami
                    Fotka
                    Přidejte komentář...

                    Jan Šupálek
                    Člen zakládajícího výboru Svazu PTP v roce 1968
                    příslušník 60.PTP – 6. rota

                    Ve vzpomínkách na život v PTP uvádí v článku:

                    „Anabáze mého vojenského života v PTP“

                    Začalo to tím, že dne 9.února 1951 jsme jeli na slavnostně vyzdobených vozech do Hodonína k odvodu a hezky nám k tomu vyhrávala kapela, a to všechno v parádních slováckých krojích. Tam mě taky odvedli.
                    To jsme tenkrát ale nevěděli, že je o nás rozhodnuto předem kde a u jakého útvaru budeme „sloužit“. Normálně se rukovalo v září a nám pěti z vesnice přišly povolávací rozkazy už na jaře, a to s nástupem 15. dubna 1951. Bylo to pro nás překvapení a běžely fámy, že jdeme snad k nějakým raketovým útvarům.
                    Kdo to ovšem přesně věděl, co nás čeká, to byli tři všemocní soudruzi z naší vesnice a to předseda KSČ, předseda Národního výboru, taky člen KSČ a předseda Svazu mládeže, rovněž člen KSČ. Tedy tehdejší výkvět ve vsi. Horších pacholků tam neměli.
                    Nástupní místo na povolávacím rozkazu bylo moc mírumilovné – prý Svatá Dobrotivá u Hořovic. Pro mě sice neznámé místo, ale to jméno Svatá a ještě k tomu Dobrotivá se mně moc nezamlouvalo.
                    Nástup do kasáren mě přesvědčil o opaku. Ostnaté dráty a normální dřevěné lágry typu koncentráků z druhé světové války. Snad chyběly už jen ty komíny.
                    Ostříhali nás dohola, vzaly nám otisky prstů, taky si nás vyfotili a oblékli do hadrů po německé armádě. Její označení jsem si už museli odpárat sami. Zbraně pro nás neměli. O těch, které nám připravili jsme se dověděli až později. Byly to sbíječky, krompáče, lopaty a podobné nástroje.
                    Následoval nástup a velitel tábora štábní kapitán Ťoupalík měl k nám krásný projev a ten začínal těmito slovy : „Víte soudruzi, proč jste tady ? ( odpověď zněla – nevíme – pak pokračoval ). „Vám pracující lid nesvěřil do rukou zbraně, vy jste vyvrhelové lidské společnosti, tady budete pracovat, až se vám ruce vytáhnou na paty“. Upřímná to slova a to už každý z nás věděl, co jej může čekat. Tato jeho slova si budu pamatovat až do konce svého života.
                    Potom už následovala pracoviště : kasárna v Dobřanech, letiště Líně, letiště Bechyně, a přišel den, kdy nám byl přečten rozkaz, že se nám prodlužuje vojenská služba „NA NEURČITO“ !
                    To byla velká rána na naši psychiku a stávaly se i nepředvídané věci. Pak nás převeleli jako odloučenou četu do Železného Brodu, kde jsme rozšiřovali „strategickou silnici“ Železný Brod – Turnov. Potom přišlo ještě stěhování a kousek dál do Lišného – Malé Skály a pak do Pardubic, kde naše vojenská anabáze 25. listopadu 1953 skončila.

                    A ŽIVOT ŠEL DÁL ......
                    .......ALE NEZAPOMĚLI JSME !
                    Sdíleno veřejně
                      Přidejte komentář...

                      MILAN STAV - "Něco veselého z vojny"

                      28. 11. 1950 - Šli jsme do kina, viděl jsem kus týdeníku a pak se políbili dva muži, jeden v uniformě a druhý civil a tím pro mne film skončil. Krásně jsem se za Kčs 3,- vyspal.

                      20. 2. 1951- Dnes odpoledne jsme šli (z Horní Suché) do Karviné do kina, na film Rytíři černého plemene, ale protože jsme se tam pro malý sál všichni nevešli a já mezi nimi, cvičili jsme po celou dobu pořadový výcvik – vpravo a vlevo bok – ale aspoň jsme byli na čerstvém vzduchu.

                      16. 12. 1951 - ...psáno azbukou : Za rodinu, za Stalina – těpej ! S tímto heslem jsme šli na Stalinskou směnu spolu s velitelem a dokonce s jeho manželkou. Šichta dobrá – seděl jsem na provizorní lavečce střídavě „lámal šlauch“, abych zastavil nebo pustil vzduch do posunovače vozů pod sýpkou, protože byl pokažený ventil a tak jako „náhražka ventilu“ jsem fungoval téměř celou směnu za „ Stalina „.

                      ...Ve středu jsem byl dokonce ve stráži. To je zas novinka. Nespolehliví chodí s puškou (nekompletní ) ve dne i v noci po kasárnách a kolem poltu a stráží. Koho, to vím, ale proti komu to mně není známo. A protože byla velká zima, tak jsem většinou času proseděl ve vytopené světnici ( puška se krásně orosila, jako bych ji vytáhl z vody ). Ty hlídky jsou vždy pro ty, kteří přijdou ze směny. Bodlo jsem neměl, protože bylo zasláno na opravu – kdosi jej dal do písku a násilím narazil do pouzdra...

                      24. 1. 1952 – Psala mně sestra, že její děcka malovala ve škole havíře jak kopou uhlí a oni malovali horníky zeleně – že prý to učitelka pochopila.

                      14. 2. 1952 - ....zase jsem dva dny “promarodil“ t.j. měl jsem housera a tak mně bylo lékařem povoleno „po směně“ ležet.

                      2. 8. 1952 – Při poslední vycházce okolím jsme při procházení Dolní Suchou navštívili zdejší koupaliště a já jsem při exhibičním skoku zlomil prkno a tak nás z koupaliště vyhodili.

                      14.12. 1952 – Vaříme si grog a filozofujeme jako např., že život na vojně je vlastně výhoda. Neutratíme peníze, když nikam nesmíme a zůstanou nám do tak civilu, netrháme své šaty a boty, nestaráme se co uvařit, nezvyknem na hospody, chodíme řádně spát a pracovat a tak si říkáme : Hoši, je to dobrý, ešče nás nebijó...

                      1. 1. 1953 – Ráno byl nařízen cvičný poplach – ti, co nastoupili nejdřív byli zapsáni a zatím nic..... ještě před nástupem jsem se byl v kanceláři zeptat, je-li to vážně poplach nebo jen tak a bylo mně řečeno, že na vojně není nic jen tak a tak jsme nastoupili též. S menším zpožděním.
                      Sdíleno veřejně
                        Přidejte komentář...

                        MILAN  STAV - 56.PTP – 1950 – 1953
                        ZAMYŠLENÍ  NAD  UPLYNULÝMI  ROKY

                        Moto
                        „ Nevím, co bude za vteřinu, nevím co bude za minutu.....
                        ale vím co bylo a už nebude.
                        Nebude, protože to nedopustím.

                        Na tak zvaná 50 léta, na období, které žijící generace nikdy nepochopí, protože je nelze s obdobím sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých let vůbec srovnávat.

                        To se snad nemohlo svobodně cestovat na „západ“, ale to se snad někdo nedostal na studie, zejména na vysoké školy, ale pokud se pracovalo, přikyvovalo a souhlasilo, tak se dalo v pohodě žít, ovšem že ne podnikat a podobně.

                        To již nebylo 104 táborů nucených prací ( TNP ), kterými prošlo od roku 1960 odhadem 210 – 220 tisíc osob, to nebylo 20 útvarů Pomocných technických praporů ( PTP ), které v podstatě nahradily zrušené  TNP a kde byly povolávány osoby od 18 do 60 let, ale jen narůstal počet více jak 200 osob usmrcených při  ilegálním přechodu státní hranice a to již dávno skončilo popravení 232 osob, právě v období padesátých let, z toho i členů komunistické strany, z politických důvodů...

                        To bylo období „SE SOVĚTSKÝM SVAZEM A NIKDY JINAK“ – holt, žili jsme lépe a radostněji.

                        Proto jsem měl ve výpisu o službě  ve Vojenských táborech nucených prací větu: „Neposkytuje záruku spolehlivosti a přivítal by změnu stávajícího pořádku“. Ačkoliv si nepamatuji, že bych to někdy pronesl veřejně a zejména před prověrkovou komisí, která navrhla mé přeřazení k PTP.
                        Sdíleno veřejně
                          Přidejte komentář...

                          Záviš Bozděch (1929)

                          Záviš Bozděch se narodil 10. října 1929 v Praze. Otec byl strojní inženýr, matka pracovala jako účetní. Po ukončení základní školní docházky začal navštěvovat reálné gymnázium v Libni.

                          V roce 1943 se stal členem 13. skupiny oddílu mládeže Klubu českých turistů, vedeného Jiřím Navrátilem. V rámci této skupiny se ilegálně věnovali skautské činnosti a konali letní i zimní tábory. Od roku 1944 se pak zaměřili na mapovací činnost po Praze, jejíž výsledky se předávaly dál přes kontakty Jiřího Navrátila. V roce 1945 se z oddílu stal 2. vodní oddíl skautů. V roce 1949 se Záviš Bozděch zapojil do činnosti skautské větve odbojové skupiny „Praha-Žatec“, která údajně plánovala ozbrojený převrat komunistického zřízení. Pod vedením Jiřího Navrátila měli skauti působit jako spojky.

                          V květnu 1949 byl Záviš Bozděch i s dalšími skauty zatčen a v srpnu téhož roku v procesu s „Dagmar Skálovou a spol.“ odsouzen na 2 roky. Nejdříve putoval do sběrného tábora Jáchymov–Vykmanov, poté přešel do pracovního tábora Rovnost. Na Rovnosti utvořil s ostatními skauty (Navrátil, Řehák, Nebeský, Holý, Ulrych, Čečka) ilegální roverskou skupinu. Na svobodu byl propuštěn v roce 1951.

                          V letech 1954–1959 se mu podařilo dálkově vystudovat VŠCHT na Praze 6. Vojenskou službu absolvoval u 62. praporu PTP Děčín. Dříve skautský oddíl „Vodní Dvojka“ fungoval mezi lety 1945–1968 jen na bázi schůzek bývalých členů oddílu v rámci sportovních a společenských akcí. Znovu byl obnoven až v roce 1968 a Záviš Bozděch tehdy působil jako zástupce vedoucího. V civilním životě vystřídal hned několik povolání, zejména ve stavebním průmyslu. Za komunismu se marně snažil získat status soudního znalce. Podařilo se mu to až po revoluci a tak od roku 1990 až do svého odchodu do důchodu působil jako soudní znalec v oboru stavebnictví.
                          Sdíleno veřejně
                            Přidejte komentář...

                            Příspěvek obsahuje přílohu
                            „Měli jsme taky politický školení. Když se nás na něco zeptali, tak jsme z toho dělali parodii. Ale ta jejich inteligence byla tak ´vysoká,´ že snad ani nepoznali, že si z nich děláme blázny.“

                            VÁCLAV PROCHÁZKA

                            se narodil 23. listopadu 1932 v Horoměřicích, kde prožil i většinu svého života. Václavova matka pracovala v zemědělství, otec, předseda místní organizace Československé strany národně sociální v Horoměřicích, pracoval během války na tamějším obecním úřadě. Po r. 1948 byl ve vykonstruovaném soudním procesu obviněn ze zpronevěry. Obvinění bylo vyvráceno, ale přesto čekalo Procházkova otce od té doby jen překládání z místa na místo, stejně tak i jeho matku. Pozornost komunistů se v důsledku toho nevyhnula ani Václavu Procházkovi mladšímu. Nemohl být přijat na školu, na kterou chtěl jít. Po několika, z důvodu špatného kádrového posudku, neúspěšných pokusech o přijetí mu nakonec zbyla jediná možnost - studovat na zemědělské technické škole v Kadani. Těsně před maturitou byl povolán do PTP. Nastoupil v říjnu 1952. Čekalo ho dvacet šest měsíců tvrdé práce a tupých socialistických školení, kterými se režim pokoušel vymýt mozek svým odpůrcům, případně jejich dětem. Z PTP odešel v listopadu 1954. V Děčíně prodělal Václav Procházka formální třítýdenní výcvik. Od začátku bylo vojákům PTP zdůrazňováno, jak je nutné je převychovat, byli označováni za lidský odpad, který musí být zušlechtěn. Václav Procházka byl odvelen do Plzně, kde mu byla přidělena práce topiče na stavbě vojenských bytů, poté byl přeřazen k asfaltérům. Na podzim 1953 byl pak převelen ke kárné rotě do karvinských dolů na zasypávání vytěžených štol. U PTP vystřídal ještě řadu zaměstnání, např. odbíhač, zavážka, vrátkař nebo pomocník u střelmistra. Nikdo z vojáků PTP po celou dobu nevěděl, jak dlouhá bude právě jeho služba. Vše záviselo na pracovním výkonu, prověrkách a míře „převychovatelnosti." Václav Procházka se po návratu domů ihned vrátil do školy a dodělal si maturitu. Po ukončení studia musel povinně pracovat na místech, která mu přidělila zemědělská výrobní správa. Tak strávil tři roky prací pro nejhorší družstva v okrese. Během celé té doby na něj byly pravidelně psány kádrové posudky. Dva roky vydržel pracovat na letišti, pak se rozhodl vrátit do Horoměřic. Nikdy nevstoupil do komunistické strany. Až do důchodu pak pracoval v Horoměřicích jako řidič náklaďáku, nákupčí zeleniny, správce rekreačních budov, na elektrovýrobě a nakonec ve vývojovém středisku. Po revoluci mu byla v rámci celorepublikového odškodnění přiznána náhrada. Je členem svazu PTP. Necítí, že by na něm služba u PTP zanechala nějaké následky. Uznává ale, že práce byla velmi stresující i fyzicky náročná a někomu to mohlo vážně poškodit zdraví.
                            Fotka
                            Sdíleno veřejně
                              Přidejte komentář...

                              Jaroslav Mezník

                              Matice Můj život za vlády komunistů (1948–1989)
                              moravská 2005, 336 s.

                              Názvem vzpomínek si autor se čtenářem zažertoval. Nabubřelost? Anebo redukuje svůj život na vztah ke komunistickému režimu? Brzy čtenář zjistí, že je to jinak: dějepisec jenom zařazuje podstatnou část svého dospělého života do náležité epochy. Jestliže dávnou kolegyni charakterizuje jako příjemnou a hodnou mladou ženu, ale fanatickou komunistku, není to jízlivost, protože podobně nemá slitování ani se sebou.

                              I vlastní život v PTP či tříleté věznění popisuje podobně: u PTP měl mnoho drsných zážitků, na druhé straně jako horník vydělával tak dobře jako málokdo z jeho – i režimem nepronásledovaných – vrstevníků. Chtěl vědecky pracovat, ale i obstát před vlastním svědomím; nezatajuje, že se to dařilo různě. Patřil mezi první politické vězně normalizace, ale při vzpomínkách na proces si vybavuje přátele, kteří se zachovali statečněji nebo důvtipněji. U kolegů historiků, kteří platili větší či menší cenu za setrvání v oficiálních institucích, zkoumá motivaci i plody jejich pozdější práce. Několik témat, například PTP, brněnský vzdor proti normalizaci s významnou účastí lidí spjatých po nějakou část života s Československou stranou socialistickou, soužití vzdělance s dělnickým prostředím po roce 1968, je popsáno jako málokde. Vypravěč vzpomínek stěží může nebýt hlavní postavou, ale takový důraz na přesný popis prostředí je vzácný.

                              Václav Burian
                              Sdíleno veřejně
                                Přidejte komentář...

                                Příspěvek obsahuje přílohu
                                Služ své vlasti odhodlaně!

                                Jaromír Stojan se narodil 21. února 1929 v Praze.

                                Otec Jan pracoval jako vlakvedoucí a matka Helena byla instrumentářka. Vedle Jaromíra vychovali ještě jednoho syna. Z Prahy se rodina přestěhovala do Libiše, kde Jaromír navštěvoval obecnou školu a kde žil prakticky až do propuštění z vězení. Měšťanku vychodil v Neratovicích, poté se vyučil zahradníkem. Během učení se od svého vedoucího, který pocházel z Ukrajiny, postupně dozvídal podrobnosti o životě v SSSR, což ovlivnilo i jeho další politické smýšlení po osvobození. Válku přežila celá rodina.
                                Poměrně politicky vyspělé názory dovedly Jaromíra Stojana - stejně jako otec vstoupil po válce do Československé strany národně socialistické - až do konfliktu s okresním tajemníkem KSČ na Mělnicku. Byl zděšen, když pozoroval, jak si bývalí kolaboranti a šmelináři získávají beztrestnost vstupem do KSČ. Na jedné politické schůzi otevřeně vystoupil proti zmiňovanému tajemníkovi a tato událost následně poznamenala celý jeho další život. Na jaře 1949 byl vylákán na poštu a přepaden příslušníky StB, kteří se vydávali za národněsocialistické partyzány. Byl odvezen do lesa a přivázán ke stromu před vykopanou jámu. Trvalo to pouhý týden a stejné osoby si pro něj přijely znovu, tentokrát však oficiálně. Zatčen byl dle materiálů z ABS 28. dubna 1949 (sám pravděpodobně chybně uvádí 14. duben). Vyšetřovatelé jej vinili z ozbrojeného napadení již zmiňovaného tajemníka KSČ. Obžaloba ho rovněž vinila z držení a rozšiřování letáků a z úmyslu ilegálně opustit zemi. StB zatkla i jeho rodiče - potkal je zmlácené při zinscenovaném setkání na chodbě vyšetřovny - a snad i bratra. Po úmorné vyšetřovací vazbě byl převezen do soudní vazby v Praze na Pankráci. Souzen byl v rámci skupiny Josef Vyhňák a spol. - některé z osmi souzených nikdy neviděl. Hlavní líčení Státního soudu v Praze se konalo 27. a 28. září 1949. Jaromír Stojan byl pro zločin přípravy úkladů o republiku odsouzen ke dvěma letům těžkého žaláře a ztrátě čestných občanských práv na dobu tří let. Stejný soud zprostil obžaloby Jaromírova otce Jana Stojana.
                                Několik dní po soudu byl Jaromír Stojan eskortován do tábora Vykmanov, kde byl přivítán obrazem mukla rozstříleného na útěku. Následně se dostal na tábor Barbora, kde fáral a díky výbornému předákovi světnice postupně získal i lehčí zámečnické místo. Podařilo se mu přežít zával i hrozící amputaci nohy, která mu omrzla při jednom z četných apelů. Tehdy opět pomohli přátelé muklové ze světnice a nohu se podařilo zachránit. Půl roku před propuštěním dostal také nabídku na spolupráci s StB, která mu měla zaručovat okamžitý návrat domů. Pokušení nepodlehl. Po návratu z vězení překvapivě dostal nabídku na místo vedoucího státního zahradnictví v Husinci. Když si na místě ověřoval skutečný stav věcí, tak zjistil, že podnik je zatížen mankem a pravděpodobně by mu hrozilo další odsouzení, takže odmítl. Nakonec nastoupil u stavební firmy v Plzni.
                                V listopadu 1951 nastoupil základní vojenskou službu u bojového protiletadlového útvaru v Českých Budějovicích. Velitel hojně využíval jeho znalostí ze svazu brannosti a opakovaně oddaloval jeho převelení k nebojovému PTP. Nakonec však byl poslán k PTP v Mimoni. Ve službě u PTP po dalším přeložení pokračoval ve Stříbře, odkud byl po sporech s velitelem přeložen na Slovensko do vojenského rekreačního zařízení v Tatrách. Velitel se ho chtěl zbavit a zajistil mu tak půl roku pohodlné vojny. Službu u PTP dokončil v Praze, kde se podílel na stavbě hotelu Internacional. Po návratu z vojny v roce 1954 se odstěhoval do Havlíčkova Brodu a začal pracovat v místní pilníkárně. Byl vyzýván ke vstupu do KSČ, což z pochopitelných důvodů odmítl. Dodělal si večerně průmyslovou školu a začal pracovat jako normovač, posléze i seřizovač a plánovač. V roce 1952 se oženil, ale manželství nevydrželo. S druhou ženou vychoval dvě dcery. Rok 1968 prožíval s oprávněnými obavami, že Sověti si „oteplování" v Československu nenechají líbit, a nemýlil se. Ačkoliv nežádal o rehabilitaci, dostal se jeho případ v roce 1969 k soudnímu rehabilitačnímu projednání. Poté, co u soudu pravdivě vypověděl o přepadení příslušníky StB, začaly problémy. Vysokým důstojníkem StB byl vyzván k popření své výpovědi, což odmítl učinit. Nakonec byl jeho případ skutečně prošetřen a sám zmiňovaný vysoký důstojník StB mu sdělil, že jeho výpověď byla pravdivá a byly z ní vyvozeny důsledky.
                                V období Charty 77 byl Jaromír Stojan vyzván, aby připojil svůj podpis, což odmítl s připomínkou, že Chartu podporují i bývalí komunisté a že dokument samotný nebojuje proti komunistické ideologii, ale zastává se lidských práv v rámci systému. V listopadu 1989 zažil Jaromír Stojan nádech svobody. Vstoupil do Konfederace politických vězňů, za kterou byl delegován do občanské bezpečnostní komise. Aktivně se zapojil i do činnosti pobočky KPV v Havlíčkově Brodě, kde pracoval jako pokladník, a posledních pět let je jejím předsedou. Rovněž je členem republikové rady KPV.
                                Celý život vyznává heslo: „Služ své vlasti odhodlaně jako věrná stráž, dej jí srdce, dej jí duši, dej jí to, co máš."
                                Fotka
                                Sdíleno veřejně
                                  Přidejte komentář...

                                  Příspěvek obsahuje přílohu
                                  VZPOMÍNKY JANA BEDNÁŘE
                                  NA VOJENSKOU SLUŽBU U PTP V LETECH 1950 - 1952

                                  CO PŘEDCHÁZELO TOMU NEŽ JSEM NARUKOVAL:

                                  Otec byl nájemcem malého mlýna na Velehradě a to vedlo k tomu, že v roce 1949 po maturitě na obchodní akademii mě „ dělnický přísedící „ řekl : „ Janku, toto je nejvyšší vzdělání, které jsme ti povolili “. Pracoval jsem pak u firmy JAS ( Baťa ) a ve Stavebním kombinátu v Uherském Hradišti, odkud jsem narukoval k 56. PTP Ostrava. Po lékařské prohlídce jsem však nebyl uznán schopným práce pod zemí a tak jsem byl odeslán k 53. PTP Libavá.
                                  Ve Šternberku na Moravě jsem pracoval na stavbách, které byly přiděleny snad nejpočetnější rotě; ta čítala až 230 „ pétépáků „ – synků rolníků, podnikatelů a živnostníků, vyakčněných funkcionářů demokratických politických stran, ze studií vyloučených vysokoškoláků, duchovních i bývalých příslušníků Wehrmachtu.
                                  Přes rozmanitost sociální i intelektuální tam bylo navázáno mnoho krásných osobních přátelství, z nichž některá přetrvávají až dodnes. Protože mým koníčkem byla swingová hudba, podařilo se mi založit již v květnu 1951 osmičlenný taneční orchestr, který úspěšně účinkoval i na různých civilních akcích, někdy i ve spolupráci s kvalitním pěveckým sborem. Ve Šternberku jsme byli až do poloviny listopadu 1952 a ti z nás, kteří jsme podepsali závazky do dolů nebo stavebnictví, byli propuštěni 26.11. do civilu.
                                  Protože na našem okrese nebyly žádné vojenské stavby, musel jsem dojíždět denně z Velehradu do 50 km vzdáleného Přerova, kde jsem u Moravostavu pracoval jako nádeník
                                  Rodičům byl vyvlastněn majetek a já onemocněl těžkými depresemi. Od 1. března 1954 se mi podařilo vrátit se zpět k OSP Uh. Hradiště, kde jsem pracoval až do důchodu v listopadu 1988.
                                  Občas mi soudruzi připomínali mé politické smýšlení i službu v PTP, zejména po srpnu 1968, kdy jsem odmítl podepsat souhlas se „vstupem vojsk “.
                                  Od roku 1991 pracuji v různých funkcích PTP.
                                  Fotka
                                  Sdíleno veřejně
                                    Přidejte komentář...

                                    Zdravotní a hygienické podmínky u PTP a VPJ jako celku byly často velmi tristní a v některých případech se trvale podepsaly na zdraví vojáků. Je však třeba odmítnout podobná tvrzení, jako je následující: „Ve Hvězdově nedaleko nás v jedné chalupě byli staří pétépáci. Nejstaršímu z nich bylo 84 let! Jiný byl bez ruky, další úplně hluchý atd. Když nastoupili do Hvězdova, tentýž den z nich prý čtyři zemřeli rozčilením.“

                                    Systém do provádění prověrek vnesl až Statut pro činnost vojenských pracovních jednotek ze srpna 1952, který stanovil, že „osoby zařazené v PTP mají možnost, aby prokázaly změnu svého smýšlení, jakož i poměrem k práci, že našly správný poměr k naší lidově demokratické republice. Takovéto vojáky, u nichž velitel roty nabyl přesvědčení, že změnili svůj dřívější negativní poměr k našemu zřízení, navrhne prověřovací komisi PTP k prokádrování. Výběr pro prověrku musí být konán z třídního hlediska a zaměřen především na ty vojáky, kteří vysoko překračují normy, vyhlašují pracovní závazky, jsou propagátory a šiřiteli nových pracovních metod, zpevňují normy atd.“

                                    Těžké podmínky byly však i u ostatních důlních praporů. „Pracujeme vleže, vsedě, několik desítek centimetrů nad námi kamenný strop podepřen malými železnými stojkami; vždy se kolem nich opatrně posouvám, bojím se do některé drcnout lopatou, aby náhodou nevypadla,“ uvádí V. Kotuliak o dole Ludvík v Radvanicích, kde pracoval jako příslušník 56. PTP. „Stísněnost prostoru mne nutí dýchat rychleji, neustále se musím mrknutím oka přesvědčovat, že se výška stropu nezmenšuje, že je to jen optický klam v nedostatečném osvětlení.

                                    V. Pavlíček, který sloužil u stejného PTP jako V. Kotuliak: „Místo toho, abychom jako nováčkové začali s vojenským výcvikem, čekala před námi brána důlního závodu a první sfárání na místa, která se nám tím na řadu měsíců a let stala denní součástí života. Naše začátky nebyly příjemné. Museli jsme se přeorientovat na tvrdou hornickou práci, zvyknout si na střídání směn – ranní, odpolední, noční – vždy v určitém rytmu, i celkově se přizpůsobit zvykům a mluvě havířů, s nimiž jsme prožívali svůj úděl. Kdy na mně v začátcích havíř požadoval, abych mu podal ,fajsl‘, tak jsem určitě sáhl na něco jiného.“

                                    Jan Holeš od 51. PTP uvádí: „My ve Stráži jsme bydleli v menším baráku za plotem vojenského objektu parašutistů. Oficiálně se s námi nesměli stýkat, při pochodu kolem našeho pracoviště museli pravidelně zpívat píseň se slovy: ,Kdo nejde s námi, jde proti nám, ale nás nesmí z cesty svést.‘ Ale neoficiálně se k nám chovali družně a přátelsky.“

                                    ing. Rudolf Novák, když na závěr svého vzpomínání na čtyřicetiměsíční pobyt v PTP napsal: „Byli jsme poznamenáni na celý život! Neustálá kádrová závada. Celý život člověk – občan druhé kategorie, a to se vztahovalo i na děti. Více a poctivěji pracovat a za menší odměnu, bez nároku spravedlivého ocenění, vždy pozadu, nejen za komunisty, ale i za těmi indiferentními, i do důchodu méně.“

                                    Když naše skupina přišla na důl Anna do tábora dřevěných baráků, tak táborové šarže nás považovali za další várku vojáků, dobrovolníků, kteří místo prezenční služby, odbývali vojnu brigádou na šachtě. Se zkratkou PTP si nevěděli rady, takže „ čatár aspirant „ Šiglovič ( šarže, naložená převážně v lihu ), nám četl první denní rozkaz takto : Denný rozkaz pediesaté sedmé – chvíli zaváhal nad zkratkou PTP a pak suverénně četl - ... pediesatej sedmej prototankovej pechoty „ Inu „ aj tak sa móže „ .. kde jdou ty časy !

                                    Antonín Bretšnajd, Skalice nad Svitavou
                                    Sdíleno veřejně
                                      Přidejte komentář...

                                      Příspěvek obsahuje přílohu

                                      Měl jsem kliku, dělal jsem vždy práci, která mě bavila...

                                      Ing. Dalibor Coufal
                                      se narodil 5. března 1930 v Hrušovanech nad Jevišovkou v rodině drážního úředníka.

                                      Rodina bydlela v prostorách tamního nádraží. V Hrušovanech pamětník navštěvoval českou měšťanku a chodil do Sokola. Těsně před podpisem mnichovské dohody na podzim roku 1938 se rodina odstěhovala. Útočiště našla u prarodičů ve Snovídkách a asi po třech měsících se přestěhovala do Chrlic, dnes součásti Brna, kde otec dostal místo přednosty stanice a služební byt.
                                      Na jaře 1945 Dalibor Coufal unikl smrti při bombardování Brna Spojenci. Od roku 1946 se angažoval v Československé straně národně socialistické. Po maturitě na reálném gymnáziu studoval Vysokou školu technickou v Brně.
                                      Pro své politické názory byl v roce 1953 vyloučen ze studií dva měsíce před ukončením školy. V odůvodnění stálo, že nesplňuje předpoklad stát se dobrým socialistickým inženýrem. Kvůli vyloučení ze školy z politických důvodů byl označen za živel socialismu nebezpečný.
                                      Vojenskou službu nastoupil u Pomocných technických praporů (PTP) v Kladně. Kromě fyzické práce byla součástí služby u PTP politická školení a dehonestující chování některých důstojníků k mužstvu.
                                      V roce 1955 byl z PTP propuštěn a díky souhře šťastných okolností dostudoval vysokou školu.
                                      Do roku 1989 nemohl jako politicky nespolehlivá osoba zastávat vedoucí pozice ani postupovat v profesní kariéře. Po roce 1989 využil své jazykové znalosti a uplatnil se u zahraniční firmy. Dalibor Coufal se příležitostně účastní besed se studenty, žije v Brně.
                                      Fotka
                                      Sdíleno veřejně
                                        Přidejte komentář...

                                        NELZE ZAPOMENOUT

                                        NA ZLOČIN A NEJVĚTŠÍ LOUPEŽ STOLETÍ ROKU 1953

                                        „MĚNOVÁ REFORMA“

                                        VZPOMÍNÁ ING. RICHARD SMOLA – PŘEDSEDA OK PTP PLZEŇ

                                        Reakce na reformu byly v každém městě různé. V Plzni probíhal odpor proti reformě, a tím proti komunistickému režimu, spontánně, aby byl snad největším v republice. Podle údajů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu ( ÚDV ) bylo jen v Plzni v souvislosti s měnovou reformou vyšetřováno 273 případů a bylo vyneseno 244 rozsudků s trváním až 14 let.
                                        Pomstou komunistů v průběhu tohoto pokusu o revoluci bylo v Plzni stržení sochy TGM na Dukelském náměstí, nyní Náměstí TGM. To se stalo za pomoci některých plzeňských herců, jak je všeobecně známo. Socha, která byla z bronzu, byla pak ve Škodovce roztavena.
                                        Jako další pomstou komunistů za tyto nepokoje byla akce „ B „ – Buržoasie. Akce spočívala v tom, že vytypovaní občané, kteří byli nepohodlní komunistickému režimu, byli označeni za osoby politicky a státně nespolehlivé, byl jim zrušen dekret na byt a byli během 24 hodin vystěhováni z Plzně. Náhradní byt byl přidělen vždy na druhém konci republiky. Záměrem bylo přetrhat osobní kontakty a pochopitelně ztratit zaměstnání a způsobit co nejvíce psychických stresů a problémů vůbec. Nově přidělené byty byly výhradně na malých vesnicích, byly většinou o jedné či dvou místnostech, pochopitelně bez příslušenství a mnohdy v dezolátním stavu. K vystěhování došlo skutečně za necelých 24 hodin od zrušení dekretu a oznámení náhradního ubytování. Stěhování prováděla armáda nákladními auty a za dozoru milicionářů. Tato akce „ B „ se netýkala jen občanů Plzně. Byla to hlavně záminka, jak se zbavit nepohodlných občanů kdekoliv v republice.
                                        Bohužel o akci „ B „ se zatím nikdo nezajímal a vůbec o této akci se málo ví. Tito občané nebyli nikdy rehabilitováni a žádným způsobem odškodněni. Ani předseda senátu Dr. Sobotka a bývalý ředitel ÚDV plk. Kratochvíl, když jsem jim předával kopii dekretu na vystěhování, nic o této akci nevěděli.

                                        CO DĚLAT DÁL, ABY TENTO ZLOČIN, JAKO ŘADA DALŠÍCH NEBYL ZAPOMENUT

                                        Autor tohoto článku poznamenává : Je potřeba, aby členové PTP, jejichž rodiče byli takto postiženi, ( akce „B“ která se týkala především našich rodičů ), podali trestní oznámení na neznámého pachatele, a to buď Okresní státní zastupitelství v místě bydliště nebo přímo na ÚDV.
                                        Sdíleno veřejně
                                          Přidejte komentář...

                                          Příspěvek obsahuje přílohu
                                          Krása: Ať pan Švandrlík přizná, že u PTP nebyl

                                          pátek 16. ledna 2004 - PRAHA

                                          U příležitosti uvedení televizního seriálu Černí baroni jste proti němu jako zástupce Českého svazu PTP velmi razantně vystoupil. Proč?

                                          Nevystupujeme proti dílu jako takovému. Vážíme si práce pana Švandrlíka jako humoristy, jenom nechápeme, proč se vydává za černého barona, tedy "pétépáka", když jím nikdy nebyl. Ve svých knihách o černých baronech popisuje dobu z vlastní zkušenosti, nikoli z pohledu pomocných technických praporů. On byl u technických praporů, a to je zásadní rozdíl.
                                          Myslíte, že je to pro humoristické dílo podstatné?
                                          V PTP byli politicky nespolehliví a v TP byli politicky spolehliví. On si k nim přidal faráře, bohoslovce a další, kteří u TP nesloužili. Míchá do sebe dvě věci. Nám nejde o nic jiného, než aby přiznal, že nikdy nebyl "pétépákem".
                                          Kolikrát jste ho k tomu vyzvali? Několikrát a nikdy neodpověděl. Nikdy jsme se také nedozvěděli proč. Co konkrétně vám na knize Černí baroni vadí? Například velká přítomnost humoru. U PTP zdaleka tolik humorných situací nebylo a ani být nemohlo. Pan Švandrlík dělá ve své knize ze všech důstojníků téměř nesvéprávné osoby, ale ve skutečnosti nám byli někteří bližší, než normální důstojníci řadových bojových útvarů. Mnozí z nich tam byli za trest, to je známá věc, a tu pan Švandrlík přehlíží.
                                          Ale jeho kniha je umělecké dílo s právem přistupovat k věcem z jakéhokoli hlediska. To chápeme, ale on nemá právo pojmenovávat historickou událost takto nepřesně.
                                          Co by měl pan Švandrlík udělat, abyste byli spokojeni?

                                          Jan Fábera o Švandrlíkovi:
                                          Jelikož můj otec sloužil u PTP ve Zbůchu u Plzně v letech 1951-1953, znám z jeho vyprávění o pétépácích mnohem více než běžný divák tohoto filmu. Sranda tam byla, ale mnohem více tam bylo smutných až tragických příběhů.Pan Švandrlík vystřídal několik útvarů a pokaždé, když ho převelili jinam, tak se provalil nějaký průšvih. Na sjezdu PTP v Praze byl pravými pétépáky vypískán

                                          Reakce Miloslava Švandrlíka:
                                          "K tomu lze těžko něco říct," uvedl autor knihy. "Technické prapory byly logickým pokračováním "pétépáků". Když jsem ve třiapadesátém roce narukoval, jinak se jim neřeklo. Byli tam ještě "pétépáci", kteří tam byli třetím čtvrtým rokem. Snažili se nás oddělit, aby nás nekazili, přitom přímo mezi námi v TP byla spousta politicky nespolehlivých lidí, kteří dokonce dodatečně dostali potvrzení, že byli na vojně z politických důvodů a jsou nyní členy Českého svazu PTP. Nemám se za co omlouvat. Nastoupil jsem k pracovním jednotkám, kde jsem byl šestadvacet měsíců, nosil jsem černé výložky, režim byl velice podobný jako u PTP, jenže ne už asi tak krutý, jako byl po osmačtyřicátém."
                                          Fotka
                                          Sdíleno veřejně
                                            Přidejte komentář...

                                            Příspěvek obsahuje přílohu
                                            Vzpomínka
                                            na ThDr. Josefa Koukla
                                            biskupa a pétépáka

                                            Narodil se 8. listopadu 1926 v Brně, kde 1. července 1945 složil maturitu, téhož roku začal studovat v pražském semináři a zde 23. dubna 1950 byl vysvěcen na kněze.
                                            Do PTP byl povolán v září 1950 a do civilu propuštěn 31. prosince 1953.
                                            Působil pak v různých farnostech v Čechách, nejdéle od roku 1958 do roku 1970 ve farnosti Kladruby u Stříbra.
                                            Od 17. listopadu tohoto roku byl kardinálem Tomáškem poslán jako spirituál do litoměřického semináře.
                                            V březnu 1974 byl tam promován doktorem teologie a od září přednášel morální teologii.
                                            Papež Jan Pavel II. ho jmenoval sídelním litoměřickým biskupem, na kterého byl vysvěcen 27. srpna 1989 a do 24. prosince působil jako litoměřický biskup, kdy pro zdravotní potíže odstoupil.
                                            V rotě komárenského PTP jsem s ním sloužil při výstavbě a rozšiřování letiště Tri Duby u Zvolena a několik měsíců i v Bánské Bystrici.
                                            Odtud jsme po 40 měsících byli propuštěni do civilu a jsme vděčni, že každoročně po pádu komunismu přijel do Prahy, kde sloužil mši svatou za naše zemřelé bratry, i letos 6. dubna 2010.

                                            Tak po jeho náhlé smrti v noci z 21. na 22. května 2010 na něho budeme vděčně vzpomínat.


                                            Josef Forbelský , 5. rota komárenského PTP
                                            Fotka
                                            Sdíleno veřejně
                                              Přidejte komentář...

                                              Ján Jankola nar . 13.9.1930 v Trstenej
                                              Študent gymnázia Martina Hattalu v Trstenej
                                              Obchodník – železničiar
                                              Pochádzal z malorolnickej rodiny, rodičia vlastnili 8 hektárov poľnohospodárskej pody. Ked že otec mu zomrel ako 49 ročný, musel prerut´ štúdium a pracovat´na polnohospodárskej pode spolu s matkou, aby splnili dodávkové povinnosti. V roku 1948 s kamarátmi z mesta Trstená strážili církevné objekty, aby zabránili zatýkaňiu kňazov. Rozsudkom Okresného súdu v Trstenej dňa 29 októbra 1949 bol potom odsúdený s dalšími kamarátmi za poburovanie a šírenie poplašnej správy na dobu piatich mesiacov. Po odpykaní trestu bol zaradený do PTP. Nastúpil k útvaru do Mimoňa – Hvězdová, odtial bol prevelený na Důl Ludvík. Ako pracovník v bani utrpel okrem zlomenín nosa, klúčnej kosti a rebier aj dálšie zranenia a poleptanie kyselinou. Celodenný režim bol tuhý, pošichte v bani ešte výcvik a politické školenie, večer čepobitie so spevom po Radvaniciach, niekedy až do 22. hodiny, skoro ráno budíček a opät do bane. Pracovalo sa v sobotu a nedelu, vyžadovalo sa plnenie plánu. Z PTP sa vrátil domov iba 25. novembra 1953.



                                              Ing. Karel Podruh
                                              Předseda OK PTP Český Krumlov
                                              V příspěvku do zpravodaje PTP čís.67 / březen 2008 - napsal

                                              „ ZAČALO TO ÚNOREM „

                                              Statisíce lidí byly vězněny, připraveny o majetek, zbaveny možnosti vzdělání, výkonu kvalifikovaného povolání, možnosti vycestování na západ od našich hranic a dalších základních práv člověka. Tyto represe se dali předpokládat, poněvadž v čele puče stál Klement Gottwald, zaštítěný stalinským Sovětským svazem, který již v roce 1938 jako poslanec našeho parlamentu prohlásil : „ Do Moskvy se jezdím učit, jak kapitalistům zakroutit krk „.
                                              Nastartováním totalitních represí byl oběžník Alexeje Čepičky z 8.3.1948 na jehož základě docházelo ke ztrátě zaměstnání, odpírání studia dětem na školách či vylučování z nich, vystěhování celých rodin rolníků z jejich gruntů, likvidace živnostníků, až po posílání do táborů nucených prací i do vojenských táborů nucených prací, VTNP – PTP. Z Českokrumlovska okusilo slasti těchto vojenských táborů kolem sedmdesáti občanů ve věku od základní vojenské služby až do 60 ti let. O „ kvalitách „ Alexeje Čepičky, Gottwaldova zetě, svědčí jeho výrok : ! Poruším zákon tolikrát, kolikrát to bude politicky nutné „.
                                              Já osobně jsem se dostatečně splňoval kritéria k zařazení do jednotek PTP. Zúčastnil jsem se 25. února 1948 pochodu vysokoškoláků na Hrad, zničil jsem legitimaci ČSM, moji dva bratři opustili ilegálně republiku. Tak jsem se nemohl divit, když jsem se ocitl na podzim roku 1950 na dole Gottwald v Horní Suché na Ostravsku.

                                              K tomu poznamenává : Nyní již téměř dvacet let poznáváme jak chutná demokracie. Mějme se však na pozoru, poněvadž z materiálů naší krajní levice se dovídáme, že se počítá s revoluční změnou poměrů v ČR, při čemž chce využít vnitřních i mezinárodních otřesů kapitalismu. Do těchto aktivit zapadá i návrh sociálních demokratů k Ústavnímu soudu na zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů.
                                              JOSEF HAVLÍČEK
                                              Příslušník 1. roty 60. PTP

                                              „ VZPOMÍNÁ NA PRŮBĚCH VOJENSKÉ SLUŽBY U PTP „

                                              Začátkem dubna 1951 jsme obdrželi povolávací rozkaz a 15. dubna 1951 jsme odjížděli zvláštním vlakem – konečná stanice Mimoň. Během jízdy vlaku nastupovali mladíci s dřevěnými kufry ze Slovenska. V Břeclavi nastupovali chlapce se zpěvem a připíjelo se na setkání a na zdraví. V Brně čekalo velké množství rukujících z brněnského okolí a města Brna, Zvláštností bylo, že se hodně povolanců znalo z veřejného života, škol a zástupců všech profesí. V průběhu jízdy vlakem se hovořilo o tom kam jedem. Někteří věděli, že v tomto vlaku jedou lidé prokádrováni jako nespolehlivý, zařazeni jednotkám PTP. Pro mnohé z nás to bylo překvapení.
                                              Velitelem výcvikového střediska byl major Žížala. Zde jsme prodělali pořadový výcvik. Major Žížala despoticky zdůrazňoval naše zařazení k PTP s klasifikací „ E „. Při výcviku se angažoval poručík Svačina. Po výcviku jsme byli zařazeni k PTP Děčín, kde bylo utvořeno 6. pracovních rot. První stavba byla v podniku ARMASTAV Karlovy Vary, Dvory I., II. A Tuhnice. Po 6 týdnech práce na silnicích a bytovkách nás přesunuli na výstavbu letiště Dobřany – Líně. Ředitel výstavby ing. Škoda a firma POSISTA – Praha.
                                              V prostoru letiště Líně bylo nasazeno 6. rot. Z toho 1.037 mužstva vojínů a 25 prověřených záklaďáků, poddůstojníků a důstojníků. Také zde byl strážní oddíl a autorota, lékařské středisko a civilní zaměstnanci
                                              Pro důležitost výstavby letiště bylo velitelstvím praporu z Děčína převeleno na Dobřany – Líně. Velitel praporu major Bílý byl po krátkém období vystřídán velitelem praporu majorem Štafou.
                                              Velitelé I. roty : četař Škoda, poručík Ludvík Hucík a na „ paragraf 39 „ poručík Kučera Karel. Velitelem II. Roty byl poručík Gelien. Pro dobré výsledky při výstavbě letiště získala POSISTA Řád práce, důstojníci odměny a mužstvo opušťáky a dovolenky. Po těžké práci bývalo politické školení, kde jsme byli nuceni poslouchat názory o třídním boji a propagandě o výsledcích SSSR a uplatňování vedení KSČ spolu s Národní frontou. Někteří prověření záklaďáci nebyli schopni z přednášených témat od politruků naše dotazy odpovědět.
                                              Někteří z našich řad při prověrkách podlehli slibům, že jako prověření půjdou dříve do civilu a obdrží zbraň. Jedinou výjímkou byl sportovec Zbrojovky Brno boxer Karel Gold, který pracoval u zedníků a při tom trénoval. Měl dobré výsledky, musel být prověřen a odvelen do Prahy do ÚDA – Dukla kde se stal mistrem republiky v lehké váze a zůčastnil se porážky Maďarů v Praze v Lucerně na body 12 : 8 dne 25.10.1951.
                                              Při skončení plochy letiště Líně bylo nám dovoleno přihlížet prvnímu přistání tryskáčů MIG. Tak byla ukončena etapa Líně.
                                              Následovalo převelení na pracoviště pro výstavbu letiště Chotusice – Čáslav. Než byly dokončeny ubikace, část roty bydlela v Žehušicích. V Chotusicích nás zastihla měnová reforma. Civilní zaměstnanci nás informovali, že padnou peníze,tak jsme starou měnu zužitkovali nákupem alkoholu v hospodě pana Dršťky a v noci nanosili na ubikace pod postele. Důstojníci reformu jako propagandu Svobodné Evropy a zklamání spolu s námi zaoíjeli.
                                              V Chotusicích pracovala I. Rota a část II. Roty byla převelena do Pardubic. Byla Zrušena klasifikace „ E „ začerněna ve vojenské knížce, prováděny prověrky a 23. listopadu jsme odjížděli zpět do civilního života. Někteří z nás měli problémy v zaměstnání, přijmutí k dokončení vzdělání v důsledku zařazení k PTP.
                                              Sdíleno veřejně
                                                Přidejte komentář...

                                                Příspěvek obsahuje přílohu
                                                Co nelze zapomenout.......
                                                Ze vzpomínek na život v PTP – Josef Adamec OR Praha

                                                Na počátku padesátých let byli přijati na vysoké školy absolventi Akademie dělnických kurzů. Byli vychováváni v obrovské nenávisti proti ostatním maturantům, všichni byli členy strany a placeni nejen v době, než získali privilegovanou maturitu za šest měsíců studia, která je opravňovala vybrat si jakoukoliv fakultu, ať to byly přírodní vědy, medicína, stavebnictví, chemie, filosofie, lesnictví, prostě cokoliv. Tyto dělnické kádry nesměly propadnout. Při zkouškách si formálně vytáhly otázku, ale mohly odpovídat na cokoliv. Byl jsem několikrát svědkem, kdy zkoušející doplňoval zkoušeného, ptal se, co ho z předmětu nevíce zajímá, co dělá otec a nikdy nedostával horší známku než dobrou.
                                                V ročníku nás bylo 82 studentů a z toho 49 ádékářů. Měli své vlastní kroužky, kde se informovali o svém fízlování a v červnu 1953 byli vysíláni i do ulic, aby přinášeli zprávy a adresy těch, kteří zrazovali režim. Na fakultě bylo nebezpečné udělat grimasu nad pavědou a jazykovědě J.V. Stalina
                                                V této době, tři měsíce před promocí jsem dostal zprávu, že ve věznici na Pankráci bude popraven za nedovolené přechovávání samopalu můj bratranec Bohumil Šmíd. Všichni jsme byli zdrceni a domnívali se, že na povolenku pro jednu osobu na dobu třiceti minut ho mohu navštívit já, protože můj otec zahynul za války v německém koncentračním táboře a komunisté si nedovolí dát mě do věznice také.Strážím jsem se legitimoval, ale zmýlil jsem se. V Šámalově posluchárně, na pokyn děkana Vysoké školy zemědělské prof. Jiřího Koťátka, vystoupila řada ádékářů, kteří souhlasili s názorem děkana, že jsem pošpinil památku svého otce, zradil dělnickou třídu, nevážil si výhody studia na vysoké škole a nezasloužím si, abych promoval. V důsledku posudku a pracovní povinnosti jsem následující týden byl přijat jako metař v Praze 6, na Ořechovce. Za další tři měsíce jsem nastoupil k PTP do Komárna na Slovensko.
                                                Ádékáři se stali jako inženýři řediteli a mnozí dokonce pracovali na ÚV KSČ. Dnes, dvacet let po revoluci mají pochopitelně vyšší důchody a kdyby v průměru to bylo jen pět tisíc měsíčně, což je za rok 60.000 Kč a za dvacet let po sametové revoluci je to částka milion dvěstě tisíc Kč. O platech nespravedlivě vyhozených z vysokých škol vůbec nemluvím. Setkal jsem se s tehdy vyloučenými studenty, v Praze už je nás z různých fakult pouze 19 a myslím si, že nejtrefněji vyjádřit 20 let po „ sametu „ myšlenku o tlusté čáře, kdy snad mohlo dojít k symbolickému odškodnění, jeden z nás, bývalých studentů :

                                                ZA DALŠÍCH DESET LET Z NÁS TU UŽ NEBUDE NIKDO
                                                Fotka
                                                Sdíleno veřejněZobrazit aktivitu
                                                  Přidejte komentář...

                                                  VÝŇATEK Z PROJEVU MÍSTOPŘEDSEDY ÚO PŘEROV

                                                  KVĚTOSLAVA KRATOCHVÍLA – V HRANICÍCH
                                                  PŘÍSLUŠNÍKA 4. ROTY 60. PTP

                                                  Vydzvihuji vstřícnost současných armádních činitelů k nám pétépákům a tím nemám na mysli pouze zdejší hranické představitele, ale i přestavitele armády na celostátní úrovni, nutno říci že si vážíme záslužné činnosti vojska, bez kterého se nemůže obejít ani existovat žádný stát. Vojsko je a musí být garantem svobody a ochrany státu.

                                                  Toto vědomí naše generace získala již od našeho mládí. Vždyť, kdo z nás nechtěl být vojákem. Pro každého z nás, naší generace, to byla čest a vyhnout se povinnosti pro nás nepřicházelo v úvahu. Jen vojna udělá z mladíka chlapa, zdůrazňovali naši otcové. Takto jsme byli vychováváni v rodině , ve škole a celé společnosti, k projevu úcty k našim legionářům a vojákům druhé světové války.

                                                  Bohužel, když mělo dojít k naplnění této naší povinnost, nacházela se naše generace v době, která pro nás příznivá nebyla. Jakmile jsme obdrželi povolávací rozkazy, přešla nás iluze mladistvých let. Sloužit v tak podivné armádě s označením osoby nežádoucí a nespolehlivé, určeni ke službě na dobu neurčitou, bez svěření zbraně a bez řádného vojenského výcviku. Místo zbraní nám byly svěřeny lopaty, krompáče a sbíječky, abychom tak téměř otrocky pracovali na stavbách vojenských a civilních objektů, v kamenolomech, na stavbě letištních ploch nebo v lesích. To vše umocnilo naše vystřízlivění z mladických let. Tehdy jsme poznali, že nejsme rovnocenní občané, ale občané podřadné kategorie s absencí práva a naše označení jako nespolehliví, nás jako Kainovo znamení doprovázelo po propuštění z vojny po celý náš produktivní věk.

                                                  Naše představa o běžných zděných kasárnách se stala utopií, když jsme byli umístěni ve sběrných dřevěných táborech prolezlých roztodivnou havětí, bez řádných hygienických podmínek, navíc s tím, že tento „rekreační“ pobyt si ještě zaplatíme včetně stravy a ošacení a zajistíme tak z naší práce ještě peněžní prémie z plnění pracovního plánu nadřízeným od svobodníka počínaje až po nejvyššího velitele. Práce jako taková nebyla nejhorší. Mnozí z nás byly na fyzickou práci zvyklí i z civilu. Nejhorší bylo to ponížení a degradace osobnosti provázené šikanou, vyhrožováním stupidními poddůstojníky, kteří k nám byli povoláváni z bojových útvarů z trestu, a v některých případech i nejvyššími veliteli. Za takových podmínek bylo zcela iluzorní považovat se za vojáka, o kterém jsme v mládí snili.
                                                  Od té doby uplynulo více než pět desítek let, mnohé se již smazalo z paměti, ale na všechny útrapy zapomenout nelze.

                                                  Náš pobyt v těchto jednotkách však nesplnil očekávání tehdejších představitelů moci o naší převýchově. Ba naopak mezi námi vznikl odpor k nespravedlnosti páchané na nás, odpor pro porušení práva. Pozitivním vlivem byla naše vzájemná solidarita, utužené přátelství, které přetrvalo až do dnešních dnů. Proto se stále s radostí setkáváme na všech úrovních okresních, oblastních i celostátních. Tak jsme svědky vřelého přátelství, vzájemné úcty, nevzniká mezi námi naprosto žádné nepřátelství, ba naopak neobyčejná pospolitost, což mohu potvrdit jako účastník všech akcí, které svaz PTP pořádá. Vidím před sebou ty stejné kluky, nikoliv již téměř osmdesátníky. O stáří se říká, že je hádavé, hašteřivé, závistivé – nic takového mezi námi nevidím.

                                                  Bohužel je pravdou, že nás stále ubývá.

                                                  A proto i přes dnes náš již vysoký věk je třeba neustále podporovat a zúčastňovat se i těch akcí, které mají celostátní význam, které mají kulturně – společenský rozměr a jsou snahou pro naši současnou společnost, představitele státu a armády, aby naše pétépácká minulost byla nadále společností vnímána, uznávaná a nebyla opomíjena.

                                                  Aby se stala mementem i pro další generace.
                                                  Sdíleno veřejně
                                                    Přidejte komentář...

                                                    Výpis z knihy vzpomínek – Milana STAVA
                                                    Výpis z fondu RBU Ostrava "těžké úrazy vojenských brigádníků"

                                                    POLÁŠEK BEDŘICH
                                                    * 29.10.1929, důl Pokrok – Petřvald, těžký úraz 16.2.1952, zranění hlez. kloubu a pánve

                                                    LEDNICKÝ JOSEF
                                                    * 2.12 1930, důl Pokrok, těžký úraz 16.2.1952, poraněné stehno, tržná rána na ruce

                                                    EGRT JOSEF,
                                                    * 21.11.1930, důl Pokrok, těžký úraz, zlomená noha

                                                    OUJECKÝ CYRIL
                                                    * 25.6.1930, důl Pokrok, těž.úraz 16.2.1952, těžký otřes mozku

                                                    WOJCICH FRANTIŠEK
                                                    * 13.9.1927,jáma Barbora, těžký úraz 13.7.1951, vnitřní zranění, zával

                                                    TRČÁLEK VÁCLAV
                                                    * 25.8.1929, jáma Pokrok, těžký úraz 9.10.1950, zlomení ruky, poraněný kyčel a holeň

                                                    FEDOR MICHAL
                                                    * 4.8.1927, jáma Dukla – Horní Suchá, těžký úraz 7.101950, zlomené obratle

                                                    ŠŤASTNÝ MIROSLAV
                                                    * 15.1.1924, jáma Pokrok, těžký úraz 11.12.1950, zlomená žebra, poranění hrudníku,

                                                    HORKÝ KAREL
                                                    * 10.1.1929, důl Pokrok, těžký úraz 15.7.1952, ochablé a necitlivé dolní končetiny, ochablé ledviny, 16.7.1952 zemřel

                                                    BAYKOJ JAN
                                                    * 30.6 1930, důl Ludvík, těžký úraz 19.11.1952 poranění páteře a hrudníku

                                                    JEGERMAN LADISLAV
                                                    * 20.6.1931, jáma Doubrava, těžký úraz 1.8.1953 zlomenina spánkové kosti
                                                    Sdíleno veřejně
                                                      Přidejte komentář...

                                                      Příspěvek obsahuje přílohu
                                                      MILAN STAV - Vzpomínka na událost

                                                      Vzpomínka na událost, kdy se projevila má povaha sloužit ostatním, i kdyby mělo snad dojít k vlastnímu postihu. Bylo období, kdy se důsledně plnilo tzv. Suvorovské heslo: „Úkol musí být splněn“. Tak například : prošel těžební stěnou důlní ( štajgr ) a oznámil nám, v době kdy měla končit směna, ale v důsledku nějaké poruchy nebyla práce ukončena, že máme povolen přesčas. To znamenalo v našem případě pracovat na svém úseku tak dlouho, až bude stěna vytěžena, odpolední směna musí mít dokonale přeložen pancéřový dopravník nebo třeba v některých případech žlaby a noční směna vyšramáno a zavaleno.

                                                      A tak jsme jednou neměli vyrubáno na ranní směně, ani asi ve 20 hodin, na překopě seděla odpolední směna čekala na nás, noční směna se připravovala a musela sjet na důl před 22. hodinou.

                                                      Tehdy jsem si vyžádal dovolenku na mimořádný výjezd a asi v 21. hod. jsem se hlásil u velitele roty, abych mu ohlásil stav ve vojenské stěně. Nejprve se mně ptal, kdo mi dovolil opustit pracoviště před splněním úkolu ( ohrožení těžby, neplnění „bojového“ úkolu, porušení kázeňského řádu atd. ), ale nakonec uznal mé argumenty potřebného odpočinku před nástupem na ranní směnu, zrušil původní příkaz k doručení stravy přímo do stěny a nařídil, aby ranní směna směla vyfárat ve 22. hodin, povečeřet s odpolední směnou ostatních osádek, trochu se vyspat a opět již pře šestou hodinou ranní sfárat na svůj úsek, kde v tu dobu končila práci odpolední směna, nastupovala noční s osmihodinovým zpožděním a my ještě před polednem opět začali těžit. Během dvou tří dnů se denní normativ upravil a pokud nedošlo k námi zaviněné závadě, cyklus směn byl dodržen.

                                                      Další vzpomínka k možnosti odejít v průběhu třetího roku služby v PTP do civilu, byla nabídka vystoupit z církve. Toto bylo nabízeno s tím , že stačí podepsat předložené prohlášení, které bude odesláno církevnímu úřadu v místě bydliště a bude následovat jen administrativní postup bez dalšího zveřejňování a podobně.

                                                      Pokud je mi známo, od naší roty toto prohlášení nikdo nepodepsal, i když se jednalo v mnoha případech o osoby, které naposledy byly v kostele asi při křtu.
                                                      Fotka
                                                      Sdíleno veřejně
                                                        Přidejte komentář...

                                                        Příspěvek obsahuje přílohu
                                                        MILAN STAV - z titulního listu vzpomínek

                                                        SLUŽBA VE VOJENSKÉM TÁBOŘE NUCENÝCH PRACÍ U
                                                        56. POMOCNÉHO TECHNICKÉHO PRAPORU
                                                        V LETECH 1950 – 1953

                                                        Motto : To nebyly dopisy Olze, já jsem si svůj pobyt u PTP odsloužil na základě rozhodnutí Akčního výboru Národní fronty, který podepsali

                                                        Za MNV : Věra Košacká
                                                        Za KSČ : Antonín Glacner
                                                        Za ČSM : Rudolf Rajnoch
                                                        Za SNB : ?

                                                        Ne těžké práce, ne zákazy a omezování dovolenek a vycházek, ale nedostatek odpočinku, psychické ubíjení a bezperspektivnost návratu do civilního života, to byl komunistický způsob převýchovy, uplatňovaný mimosoudně u politicky nespolehlivých osob v padesátých letech.
                                                        Fotka
                                                        Fotka
                                                        14.02.16
                                                        2 fotky - Zobrazit album
                                                        Sdíleno veřejně
                                                          Přidejte komentář...


                                                          MILAN STAV - K PROVĚRKÁM VOJÁKŮ TŘETÍHO ROČNÍKU UVÁDÍ:

                                                          Poznámka ze dne 17.12. 1952

                                                          V tu dobu byl zástupcem velitele pro věci politické ppor. Kurečka.Nejprve s námi fáral, pak se asi po půl roku ztratil a vrátil se již jako kádrovák. A protože jsem s ním byl jeden čas na pokoji, znali jsme se, on věděl že umím psát na stroji a tak mě vytáhl z vojenského zaměstnání a já mu psal jím diktované posudky. Dopoledne písař, odpoledne já.
                                                          Po několika dnech musel odjet služebně na okruh, přišel poručík od jiného útvaru, automaticky mě převzal a pokračovali jsme. Na druhý den po jeho příchodu listoval kartami ( evidencí ) a říká : „ Zavolej vojína Stava“. „To jsem já“. „Jak to, že mám přístup ke kádrovým posudkům a ostatnímu materiálu atd“.

                                                          Já ve snaze zachránit ppor.Kurečku jsem řekl, že on říkal, že budu prověřen....
                                                          Od toho není Kurečka, prověrky hodnotí komise a teprve ta rozhoduje co bude následovat atd. atd.

                                                          A já musel zavolat písaře, sednout na lavici a zpovídat se. Z čeho, to jsem již věděl, protože jsem využil příležitosti a se svými posudky a materiály se seznámil a též pomohl některým kamarádům, aby věděli co je čeká.

                                                          A tak proběhla prověrka. Další den mě stejně zavolal, neměl jiného, sám psát nedovedl a pro mne byl každý den bez pořadového cvičení dobrý.
                                                          Sdíleno veřejně
                                                            Přidejte komentář...

                                                            Příspěvek obsahuje přílohu
                                                            Milan Stav – 56. PTP  3. a 6. rota Karviná 2 – důl Barbora
                                                            Vzpomíná na svůj první dojem z práce v dolech:

                                                            Na první, noční směnu jsem nastupoval velmi ospalý. Prvou noc jsme čekali ( u bojového útvaru 13. ženijní prapor  Mladá – Mílovice ) s plnou polní na odvoz na nádraží, což se neuskutečnilo, nastoupili jsme ráno na výcvik, já na řidičské zkoušky, druhou noc jsme skutečně už jeli ( vlakem a vedl nás des. asp. a měl jen strach, abychom mu neutekli, což jsem nemohl pochopit, proč bychom měli utíkat, to se na vojně dělá? ) a třetí noc jsem nastupoval na směnu, neměl jsem vůbec zdání co je šachta, jak to tam vypadá,byl jsem přidělen k havířovi tzv. rabovat železné stojky z dobrané stěny. Když viděl můj postoj k práci, která vyžaduje značnou zručnost a nebezpečnost – vyražením stojky se zavalil strop a já tam stál jako  že se mně nic nemůže stát, tak toho nechal, že budeme stěhovat materiál. Jak stěhovat, co je to materiál, to mně neřekl, odešel, mně svítila slabo lampa, musel jsem s ní vždy uhodit ( s citem ) o zem, aby se rozsvítila a tak jsme se nakonec ztratili, já usnul pod lampou ( dynamem ) u mlýnice na kámen a s jinými havíři vyfáral ....
                                                            Na druhý den jsem již nastoupil do údernické třídy ( štreky ), kde 2 havíři sbíjeli a já házel uhlí na pásový dopravník, hromada přede mnou stále rostla, oni jen „těpej, těpej...“ a já si říkal ještě 10 lopat a padnu  „xichtem“ na tu hromadu a bude konec.

                                                            Ale nepadl jsem a po několika směnách jsem už mohl povzbuzovat je, aby s prací pohli....

                                                            Na Vánoce oni dostali náramkové hodinky ( Pobědy ) a já budíček – eště ho mám skovanej.
                                                            Fotka
                                                            Sdíleno veřejně
                                                              Přidejte komentář...

                                                              Příspěvek obsahuje přílohu
                                                              Miroslav Šlechta,

                                                              se narodil 2. srpna 1928 do rodiny drobného živnostníka – obuvníka.

                                                              Ještě před druhou světovou válkou se celá jeho rodina přiklonila k Církvi adventistů sedmého dne. V roce 1951 byl odveden na vojnu, kde však chtěl pokračovat ve svěcení soboty. Když odmítl účast na sobotním cvičení, byl vojenským soudem za odmítnutí vojenské povinnosti odsouzen k 18 měsícům vězení. Převážnou část trestu strávil v uranových dolech na Jáchymovsku. V roce 1953 byl propuštěn a záhy obdržel druhý povolávací rozkaz, tentokrát do Pomocných technických praporů. Ve svěcení soboty pokračoval i v PTP, a byl tedy podruhé odsouzen vojenským soudem, tentokrát na 21 měsíců odnětí svobody. Z druhého trestu byl propuštěn 1. listopadu 1955. Mimo Jáchymova (tábory Bratrství, XII, Nikolaj, šachta Eduard) byl vězněn také v Českých Budějovicích, na Borech pak v Plzni, v Opavě či Brně. Po propuštění se živil jako kopáč a později jako opravář pneumatik. Špatný kádrový profil poznamenal i život jeho rodiny. Jeho manželka Hana byla v roce 1991 spoluzakladatelkou a dlouholetou ředitelkou pardubické neziskové organizace Středisko křesťanské pomoci.

                                                              „Věděl jsem, že v okamžiku, kdy přijdu za velitelem tábora a řeknu, že od zítřka budu sloužit i v sobotu a nebudu v sobotu odmítat rozkazy, tak mě v tom okamžiku propustí na svobodu. Ale já byl v odporu vůči tomu."
                                                              Fotka
                                                              Sdíleno veřejně
                                                                Přidejte komentář...

                                                                Lubomír Chvalovský (1933)

                                                                Lubor Chvalovský se narodil 5. října 1933 v Praze. Pocházel z významné rodiny, jeho otec Josef Chvalovský byl legionářem a v prvorepublikovém období vysokým důstojníkem československé armády, matka Emilie Goliathová dcerou obchodníka se suknem a úspěšného jičínského levicového politika Otto Goliatha, který se svým synem JUDr. Karlem Goliathem patřil k předním činitelům KSČ první poloviny 20. let. Jelikož otcovo profesní zařazení v čs. armádě vyžadovalo neustálé stěhování, prožil Lubomír většinu svého mládí u Goliathů v Jičíně.

                                                                Do života celé rodiny výrazně zasáhla nacistická okupace Československa v březnu 1939. Josef Chvalovský se okamžitě zapojil do aktivit ilegální vojenské odbojové organizace Obrana národa, před hrozícím zatčením gestapem se mu v srpnu 1939 podařilo uprchnout do Polska. V Krakově se připojil ke vznikající čs. vojenské jednotce, po porážce Polska v září 1939 se přesunul do Francie, kde se v květnu a červnu 1940 účastnil jako velitel III. praporu 1. čs. pluku ústupových bojů před postupující německou armádou. Po evakuaci jednotky do Velké Británie se jako jeden z velitelů podílel na vzniku čs. pozemního vojska, na podzim roku 1944 se pak jako velitel motopraporu zapojil do obléhání francouzského přístavu Dunkerque.

                                                                Do Polska se v létě roku 1939 podařilo uprchnout i Lubomírovu strýci Karlovi Goliathovi, který se stal u čs. vojenské jednotky (tzv. Českého a Slovenského legionu) v Polsku osvětovým důstojníkem. Velká část legionu se však na konci září 1939 ocitla v sovětské internaci v Kamenci-Podolském. Netrvalo dlouho a Karel se pro své nonkonformní názory na směřování komunistického hnutí dostal do hledáčku sovětských bezpečnostních orgánů. Brzy byl zatčen příslušníky NKVD a v SSSR protiprávně odsouzen k několikaletému trestu. Nakonec si s menší přestávkou odseděl v sovětských pracovních táborech bezmála 17 let.
                                                                Ještě krutější osud pak čekal na jeho rodinu – rodiče i bratr, kteří zůstali v okupované vlasti, byli kvůli židovskému původu v průběhu války zavražděni v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. Zatčena byla i Lubomírova matka Emilie, která však věznění v internačním táboře ve Svatobořicích a Malé pevnosti Terezín přežila. Její dvě děti pak musely být až dokonce války vychovávány u příbuzných (Lubomír konkrétně v Podmokách u Poděbrad) a jejich výchovy se znovu mohla ujmout až po konci války.
                                                                V prvních poválečných letech žila rodina Chvalovských v Jičíně, po čase se přestěhovali do Hodonína, kde otec zastával funkci velitele praporu. Zde je také zastihl komunistický převrat v únoru 1948. Josef Chvalovský se sice vyhnul první vlně personálních čistek v armádě, ale i jemu začalo v roce 1949 hrozit zatčení, a byl tak nucen znovu ilegálně opustit republiku. Do americké zóny v Německu se mu podařilo uprchnout počátkem června 1949, na konci října měla Josefa Chvalovského následovat i manželka s dětmi. Jejich útěk přes hranice se však vydařil jen částečně – přejít státní hranice poblíž Domažlic se podařilo pouze dceři Nadě, pokus Emilie a Lubomíra, který následoval o den později, skončil neúspěšně. Na hranici je zatkli příslušníci čs. pohraniční stráže, následovala vazba v domažlické věznici, později oba přemístili do věznice Plzeň-Bory. Nezletilého Lubomíra po dvou měsících nezákonného věznění propustili, jeho matka ale byla pro protistátní činnost odsouzena k šesti letům nepodmíněně. Lubomír nemohl z politických důvodů dále pokračovat ve studiu na hodonínském gymnáziu, musel se tedy živit jako dělník ve zdejší cihelně. Po dovršení 18 let byl povolán k PTP, vojenskou službu vykonával na dole Antonín Zápotocký v Kladně.

                                                                Emilii Chvalovskou v roce 1953 podmínečně propustili na svobodu, v únoru 1955 ale byla zatčena znovu a v květnu zatkli příslušníci StB z Uherského Hradiště i jejího syna Lubomíra. Vyšetřováni byli v Uherském Hradišti kvůli aktivitám Josefa Chvalovského a jejich další údajné protirežimní činnosti. Nakonec Krajský soud v Uherském Hradišti 26. srpna 1955 odsoudil Emilii ke 12 a Lubomíra ke dvěma letům odnětí svobody. Lubomír se však krátce po soudu dostal na svobodu, protože se na něho vztahovaly dílčí amnestie. Po návratu ke své vojenské jednotce byl propuštěn do civilu a v dalších letech pracoval v dělnických povoláních a poté v Čedoku. Jeho matka byla na svobodu podmínečně propuštěna v roce 1959. Až na začátku 60. let se jí podařilo navázat přímý písemný styk s manželem a teprve na Vánoce roku 1967 se po 18 letech celá rodina znovu setkala v americkém Houstonu, kam předtím Josef Chvalovský s dcerou Naďou emigrovali. Lubomír i jeho matka se přesto rozhodli pro návrat do Československa. Se svou sestrou však zůstává dodnes v úzkém kontaktu.
                                                                Sdíleno veřejně
                                                                  Přidejte komentář...

                                                                  Jan Němeček (1929)

                                                                  Narodil se v roce 1929 v Kamenci u Poličky. Dva roky před jeho narozením se rodiče Jana Němečka začali zabývat průmyslovou výrobou pracovních oděvů a založili si v Letovicích na Moravě firmu „Němeček a spol.“, která se brzy stala druhým největším podnikem na výrobu pracovních oděvů v Československu. Jan Němeček po ukončení obecné školy nastoupil v roce 1945 na Střední průmyslovou školu textilní ve Svitavách, kterou ale vzhledem k únorovým událostem roku 1948 a svému třídnímu původu nestihl dokončit. Již v březnu 1948 byl totiž Němečkům jejich podnik znárodněn (byl zařazen pod OP Prostějov) a hned 5. března dokonce poslali Jana Němečka jako osobu „štítící se práce“ do ostravsko-karvinského revíru fárat na důl Ludvík. Zde pracoval až do podzimu 1948, kdy podepsal šestiměsíční brigádu u lesních závodů v Harrachově. Poté pracoval až do nástupu na vojnu ve filiálkách vlnařského podniku Textilana – v Kerharticích u Ústí nad Orlicí a v Liberci. V říjnu roku 1951 pak musel nastoupit základní vojenskou službu - jako „buržoazní synek“ byl ovšem rovnou zařazen k Pomocně technickým praporům (PTP). Narukoval na Libavé, po měsíci byl pak poslán k 55. útvaru PTP v Ostravě-Radvanicích – znovu se tedy vrátil na důl Ludvík, kde tehdy fáralo více než 400 „ludvíkovců“ (označení právě podle zařazení na důl Ludvík v Radvanicích). Zde strávil následujících téměř dva a půl roku – v útvaru zastával mj. funkci písaře, plánovače či topiče v táborové kotelně. Další perzekuci ze strany komunistického režimu se nevyhnula ani jeho rodina – rodiče byli vystěhováni z rodinné vily do dvou skromných místností a otec byl navíc v roce 1952 zatčen a bez soudu vězněn jedenáct měsíců ve věznici na Borech. Jan Němeček měl to štěstí a po propuštění z PTP v únoru 1954 se znovu uchytil v textilním průmyslu – konkrétně se specializoval na obchod s dámskými oděvy. Od roku 1960 se tomuto oboru věnoval v podniku Oděvy Hradec Králové, kde zůstal až do svého odchodu do důchodu v roce 1989. Dnes je předsedou Okresního výboru PTP v Hradci Králové.

                                                                  Sdíleno veřejněZobrazit aktivitu
                                                                  Přidejte komentář...

                                                                  NELZE ZAPOMENOUT

                                                                  NA ZLOČIN A NEJVĚTŠÍ LOUPEŽ STOLETÍ ROKU 1953

                                                                  „MĚNOVÁ REFORMA“

                                                                  VZPOMÍNÁ ING. RICHARD SMOLA – PŘEDSEDA OK PTP PLZEŇ

                                                                  Reakce na reformu byly v každém městě různé. V Plzni probíhal odpor proti reformě, a tím proti komunistickému režimu, spontánně, aby byl snad největším v republice. Podle údajů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu ( ÚDV ) bylo jen v Plzni v souvislosti s měnovou reformou vyšetřováno 273 případů a bylo vyneseno 244 rozsudků s trváním až 14 let.
                                                                  Pomstou komunistů v průběhu tohoto pokusu o revoluci bylo v Plzni stržení sochy TGM na Dukelském náměstí, nyní Náměstí TGM. To se stalo za pomoci některých plzeňských herců, jak je všeobecně známo. Socha, která byla z bronzu, byla pak ve Škodovce roztavena.
                                                                  Jako další pomstou komunistů za tyto nepokoje byla akce „ B „ – Buržoasie. Akce spočívala v tom, že vytypovaní občané, kteří byli nepohodlní komunistickému režimu, byli označeni za osoby politicky a státně nespolehlivé, byl jim zrušen dekret na byt a byli během 24 hodin vystěhováni z Plzně. Náhradní byt byl přidělen vždy na druhém konci republiky. Záměrem bylo přetrhat osobní kontakty a pochopitelně ztratit zaměstnání a způsobit co nejvíce psychických stresů a problémů vůbec. Nově přidělené byty byly výhradně na malých vesnicích, byly většinou o jedné či dvou místnostech, pochopitelně bez příslušenství a mnohdy v dezolátním stavu. K vystěhování došlo skutečně za necelých 24 hodin od zrušení dekretu a oznámení náhradního ubytování. Stěhování prováděla armáda nákladními auty a za dozoru milicionářů. Tato akce „ B „ se netýkala jen občanů Plzně. Byla to hlavně záminka, jak se zbavit nepohodlných občanů kdekoliv v republice.
                                                                  Bohužel o akci „ B „ se zatím nikdo nezajímal a vůbec o této akci se málo ví. Tito občané nebyli nikdy rehabilitováni a žádným způsobem odškodněni. Ani předseda senátu Dr. Sobotka a bývalý ředitel ÚDV plk. Kratochvíl, když jsem jim předával kopii dekretu na vystěhování, nic o této akci nevěděli.

                                                                  CO DĚLAT DÁL, ABY TENTO ZLOČIN, JAKO ŘADA DALŠÍCH NEBYL ZAPOMENUT

                                                                  Autor tohoto článku poznamenává : Je potřeba, aby členové PTP, jejichž rodiče byli takto postiženi, ( akce „B“ která se týkala především našich rodičů ), podali trestní oznámení na neznámého pachatele, a to buď Okresní státní zastupitelství v místě bydliště nebo přímo na ÚDV.
                                                                  Sdíleno veřejně
                                                                    Přidejte komentář...

                                                                    Příspěvek obsahuje přílohu
                                                                    Miroslav Šlechta,

                                                                    se narodil 2. srpna 1928 do rodiny drobného živnostníka – obuvníka.

                                                                    Ještě před druhou světovou válkou se celá jeho rodina přiklonila k Církvi adventistů sedmého dne. V roce 1951 byl odveden na vojnu, kde však chtěl pokračovat ve svěcení soboty. Když odmítl účast na sobotním cvičení, byl vojenským soudem za odmítnutí vojenské povinnosti odsouzen k 18 měsícům vězení. Převážnou část trestu strávil v uranových dolech na Jáchymovsku. V roce 1953 byl propuštěn a záhy obdržel druhý povolávací rozkaz, tentokrát do Pomocných technických praporů. Ve svěcení soboty pokračoval i v PTP, a byl tedy podruhé odsouzen vojenským soudem, tentokrát na 21 měsíců odnětí svobody. Z druhého trestu byl propuštěn 1. listopadu 1955. Mimo Jáchymova (tábory Bratrství, XII, Nikolaj, šachta Eduard) byl vězněn také v Českých Budějovicích, na Borech pak v Plzni, v Opavě či Brně. Po propuštění se živil jako kopáč a později jako opravář pneumatik. Špatný kádrový profil poznamenal i život jeho rodiny. Jeho manželka Hana byla v roce 1991 spoluzakladatelkou a dlouholetou ředitelkou pardubické neziskové organizace Středisko křesťanské pomoci.

                                                                    „Věděl jsem, že v okamžiku, kdy přijdu za velitelem tábora a řeknu, že od zítřka budu sloužit i v sobotu
                                                                    a nebudu v sobotu odmítat rozkazy, tak mě v tom okamžiku propustí na svobodu.
                                                                    Ale já byl v odporu vůči tomu."
                                                                    Fotka
                                                                    Sdíleno veřejně
                                                                      Přidejte komentář...

                                                                      Příspěvek obsahuje přílohu
                                                                      Karel Rozsypal
                                                                      3. rota 57. PTP

                                                                      Z Á V A L

                                                                      V měsíci březnu 1953, kdy jsme již na kladenském dole Gottwald sloužili třetím rokem, došlo konečně ke zřízení vojenského pole na „ staré šesté “, kam byli přeloženi z různých polí vojáci na havířskou i pomocnou práci. Jediným civilním zaměstnancem byl štajgr Kupr, který svými podřízenými vojáky byl poctěn čestnou hodností „ poručí Kupr “.
                                                                      Já sám jsem ve vojenském revíru pracoval na ražení chodby, která se v průběhu prací dostala do detonačního pole. Časté přírodní detonace jsou vyvolané tlakem na zvrásnělou uhelnou sloj v okamžiku, kdy při ražení chodby se uvolní vrstva uhlí pod přírodním tlakem a dojde k jejímu prudkému zvednutí, spojenému obvykle s částečným nebo úplným zavalením ražené chodby v důsledku podražení stojek výdřevy.
                                                                      V naší chodbě nebyly nainstalovány žlaby, ale úzkorozchodné koleje pro důlní vozíky. Na sv. Jiří dne 24. dubna 1953 v 11,14 hod. jsem s Honzou Valáškem pracoval na prodloužení úzkokolejky na předku. Jednotlivé kolejnice jsou upevňovány pomocí skob na dřevěné pražce, které se pokládají do předem vyhloubených příčných rýh. Honza hloubil rýhu na levé, a já na pravé straně.
                                                                      V okamžiku, když jsem nasadil sbíječku do prohloubené rýhy a spustil, ozvala se strašná rána a já jsem cítil, jak silný tlak mně podrazil nohy, povalil na břicho a současně jak mi na záda padlo nějaké dřevo, stropnice či stojka. V tom okamžiku bylo v absolutní temnotě, která nastala, slyšet, jak z pravé strany se uvolňuje sypká zásoba uhlí : zvuk a pocit jako když vysypává nákladní auto uhlí pomocí sklápěčky.
                                                                      To už jsem ale cítil, jak sypká zásoba uhlí pomalu postupuje od kotníků a po zádech ke krku, kde se naštěstí zastavila. V tom okamžiku jsem pocítil, že jsem celý zasypán, a že mně za závalu vykukuje pouze hlava a levá ruka, a že dřevo na zádech mě přitlačuje k zemi ohromnou silou, takže jsem nemohl volně dýchat.. Nastalo hrozivé ticho a absolutní tma.
                                                                      To ticho najednou prořízl úzkostlivý hlas Honzy Valáška, který volal : „ Karle, kde jsi ? „ Chvíli bylo ticho, nebyl jsem schopen okamžitě odpovědět. Nemohl jsem se uvolnit ( tlak na záda, ústa plná uhelného prachu ). Za malou chvíli, která se Honzovi zdála být věčností, se mi podařilo promluvit . „ Jsem tady „ ozval jsem se.
                                                                      Jak mně později vyprávěl, po detonaci cítil, jak pod ním narůstá zásoba uhlí, po které nechtěně stoupal stále výš a výš a když na jeho volání jsem se ozval, zdálo se mu, že se ozývám jakoby ze sklepa. Poněvadž jsem měl levou ruku volnou,

                                                                      uchopil jsem jí za jeho ruku a tu zavedl na dřevo, které na mně leželo a znemožňovalo jakýkoliv pohyb.
                                                                      Jakmile Honza spojku nahmatal, uchopil ji oběma rukama a vší silou začal páčit směrem nahoru. Po několika pokusech se mu podařilo dřevo nadzvednout a já jsem se tak mohl doslova vytrhnout z nepříjemného sevření. Byl jsem jenom v trenýrkách a gumových holinkách, které se mi na nohou zcela naplnily uhelným prachem, kterým se uklínovaly, a já je nemohl zout. Nakonec jsem přece jenom holinky dostal z nohou a vyklepnul je.
                                                                      Sotva se mi to v naprosté tmě podařilo, objevil se štajgr s elektrickou lampou, sledován dalšími vojáky a volal : „ Kluci, nestalo se vám nic ? “. Jak jsme se od nich dozvěděli, na sousedních pracovištích zaznamenali mohutnou detonaci s pojenou s velkým proudem vzduchu a při tom jim zhasly všechny karbidky.
                                                                      Když jsem se trochu sebral, podařilo se mi obléknout fáračky, ale v závalu zůstala moje kožená přilba, tak i moje karbidka ( oboje pak vyhrabala a vrátila mně odpolední směna ). Štajgr dohodl s dvěma dřeviči, kteří pracovali od 4 hodin a fárali na povrh ve 12 hodin, že mně vezmou s sebou k jámě, a že s nimi vyfárám na povrch. To se také stalo. Když jsme nakonec vyfárali, všiml jsem si, že na plošině u klece na povrchu se shromáždilo asi 20 lidí, včetně několika žen od pasu, kteří dostali avízo, že dřevaři vezou zavaleného. Když mě viděli, byli zřejmě zklamáni, poněvadž kromě toho, že jsem neměl nic na hlavě a že mně chyběla karbidka, nebylo na mně nic zajímavého a tak jsem je vlastně zklamal.
                                                                      Odešel jsem od šachty pod sprchy a po důkladném omytí jsem se odebral k závodnímu lékaři. Již pod sprchou jsem zjistil, že mám drobné oděrky po celém těle. Prohlídka proběhla během několika minut, lékař nezjistil žádné vážné poranění, a když jsem si ztěžoval na utrpěný šok a žádal, aby mně vystavil doporučení ke klidu na lůžku po směně a přeřazení z práce na předku na práci v důlní dopravě, kupodivu mi vyhověl, doporučení vystavil a já jsem odešel do tábora na oběd, lékařské doporučení odevzdal v kanceláři a obratem dostal povolení jít si lehnout. Ležel jsem ale jen ten den do večera a další den jsem nastoupil na ranní směnu. Ještě před sfáráním jsem zašel za směnmistrem, který mě hned přeřadil z vojenského pole do pole Kübeck k vrátku. To mě trochu uklidnilo.
                                                                      Na Kübecku jsem pracoval několik směn v dopravě a další týden na noční směně za mnou přišel štajgr s oznámením, že Novákovi nepřišel parťák a abych za něj zaskočil, že opravuje výdřevu v napůl zavalené chodbě. Přímo na místě jsem zjistil, že nad opravovaným párem je vypadlé uhlí do výše 2,5 m nad stropnicemi. A strejda Novák hned ke mně : „ Tak kamaráde, vylez nahoru, mám tady připravený klaničák dřeva, budu ti ho podávat, postavíš tam hranici, pak to utáhneme několika klíny „.
                                                                      Chtěl jsem mu namítnou, že mám od lékaře doporučenou práci pouze v dopravě, neodvážil jsem se to říct nahlas, a tak jsem nakonec vylezl do volného prostoru nad výdřevu, ruce i nohy se mi třásly, a bylo mi všelijak. Nakonec jsem tam za pomoci strejdy Nováka, který mně dřevo podával, postavil celou hranici nad výdřevou. Strejda mně podal ještě několik klínů, které jsem pomocí palice natloukl ze strany do hranice a tím způsobem ji dotáhl až na strop uvolněného prostoru. To už ale byl konec směny a já tím, že jsem silou vůle překonal strach, jsem se té fóbie ze závalu zbavil. Paradoxem je ale skutečnost, že po této příhodě, až do propuštění do civilu, jsem se na předek ( havířskou práci ) již nedostal a dosloužil jsem vlastně v důlní dopravě.
                                                                      Fotka
                                                                      Sdíleno veřejně
                                                                        Přidejte komentář...

                                                                        Příspěvek obsahuje přílohu
                                                                        „ Desatero je úkolák, lidé neradi slyší, co se smí a co nesmí. Ale držme se té zásady, tak nemůžeme daleko uletět ani klesnout „

                                                                        Bohumír Dufek
                                                                        se narodil 1926 v Brně-Židenicích.

                                                                        Otec byl legionář, maminka v domácnosti. Vyrůstal spolu se sestrou. Během války chodil na gymnázium, po válce začal v Brně studovat práva.
                                                                        Vstoupil přitom do Lidové strany a po únoru 1948 byl vyhozen z práce na ÚNV zem. hl. města Brna a ještě v březnu 1948 musel odejít i ze školy.
                                                                        S kamarádem z práv, lidovcem Karlem Kašpárkem, se rozhodli dělat odboj. Bohumír Dufek byl později na StB vyslýchán kvůli balíčku prázdných orazítkovaných občanských průkazů, které pro Kašpárka vyzvedl, Státní bezpečnost mu ale nikdy nic neprokázala.
                                                                        V roce 1950 nastoupil na vojnu a skončil u PTP. Prošel ostravskými doly a pracoval na různých stavbách. Po vojně pracoval v Investiční bance. Dostal sice nabídku k emigraci, ale kvůli rodině ji odmítl.
                                                                        V současnosti je místopředsedou Ústřední rady svazu PTP a aktivním lidovcem.
                                                                        Fotka
                                                                        Sdíleno veřejně
                                                                          Přidejte komentář...

                                                                          Příspěvek obsahuje přílohu
                                                                          „ODSOUZENI ZA VZPOURU“

                                                                          VZPOMÍNÁ
                                                                          BOHUMIL MINAŘÍK
                                                                          Územní organizace PTP Praha

                                                                          Rozsudkem Krajského vojenského soudu v Praze IV., Kapucínská 2, pod číslem Ktr 169/50 – II jsme dne 29.3.1950 byli odsouzeni vojenským soudem pro výstrahu ve Svaté Dobrotivé před nastoupeným útvarem. Z. Vršťala, J. Kašpar, B. Minařík, M. Švestka a holič Tyle za zločin vzpoury, protože jsme se dali ostříhat jinak, než nařídil velitel útvaru, štkpt. Ťoupalík.
                                                                          Výtah z rozsudku Krajského vojenského soudu : jmenované uznal soud vynnými ze zločinu vzpoury a odsoudil je k trestu žaláře v trvání 4 ½ měsíce při zostření dvakrát týdně tvrdým lůžkem.
                                                                          Důvod: Denním rozkazem nařídil svědek Ťoupalík, aby mužstvo se dalo ostříhat na 3 cm, při čemž, aby vlasy byly na spáncích a kolem uší vystříhány. První z obžalovaných se dal ostříhat nikoliv jak bylo nařízeno, nýbrž právě opačným způsobem, a to tak, že měl vyholeno témě hlavy a kolem uší vlasy ponechány, což vypadalo směšně a což bylo také snahou tohoto obžalovaného, který se nechal takto ostříhat, zřejmě v úmyslu jak velitele, tak jeho rozkaz zesměšnit. Další obžalovaní vojíni se ihned dohodli, ba dali si čestné slovo, že se dají stejným způsobem ostříhat jako tento...
                                                                          Každý pracovní den jsme jezdili tramvají jako vojenští vězni s eskortou na Žižkov, kde se stavěla socha Jana Žižky, na které jsme pracovali u firmy Mašek, slévárna Karlín. Zde jsme byli po celou dobu našeho věznění. V sobotu jsme chodili na MNO zametat chodníky a uklízet kanceláře. Také jsme jednou v sobotu uklízeli zahradu soudruha ministra Čepičky, ale nedopadlo to dobře. Potom co náš spolupracovník a spoluvězeň Vršťala snědl ve skleníku několik okurek, jsme se už v sobotu a neděli ven z vězení na jiný vzduch nedostali, s uklízením byl konec.
                                                                          Po pádu komunismu jsme byli všichni vojenským soudem rehabilitováni.
                                                                          Fotka
                                                                          Sdíleno veřejně
                                                                            Přidejte komentář...

                                                                            Ohlasy akce „BOJOVNÍCI PROTI TOTALITĚ OČIMA DĚTÍ“

                                                                            Názory pardubických maturantů, pojednání jež některé z nich překvapují odůvodňovaným postojem a realistickým myšlením mladého člověka, který vyrostl v současném svobodném prostředí. Samostatný názor a neotřelost nejlepších prací si zasluhuje, aby si je přečetly a nad nimi se zamyslely všechny starší generace, které byly vychovávány a žily ve lžích, licoměrnostech a podvodech komunistického režimu .

                                                                            Pavel Krátký OK PTP Pardubice vybral pojednání studentky Jany Jandové :

                                                                            „PTP – LIDÉ, NA KTERÉ SE ZAPOMĚLO“

                                                                            Problém, kterým bych se chtěla v této práci zabývat, je zoufalá úroveň informovanosti naší veřejnosti o době natolik nedávné, že se týkala jejich rodičů či prarodičů nebo dokonce jich samých.
                                                                            Asi nikdo nedovede slovy popsat kolik lidských životů bylo navždy poznamenáno érou komunizmu, dobou která se nezastavila před ničím, dobou, jež pod zástěrkou „budování šťastných zítřků“ likvidovala ve vykonstruovaných procesech nevinné oběti, desítky tisíc lidí uvěznila a mučila v komunistických koncentračních táborech nebo věznicích, bez soudu je posílala do táborů nucených prací a pronásledovala celé generace jejich rodin, dobou, jež rozkradla soukromý majetek i nerostné bohatství této země, degradovala vzdělání a kulturu a jako štvanou zvěř střílela na hranicích ty, kteří se pokusili ze socialistického ráje uniknout.
                                                                            Člověk je tvor nepoučitelný, přesto se dá jen stěží uvěřit, že toto všechno se událo jen několik let po skončení 2. světové války, v níž byly zlikvidovány miliony Židů na principu kolektivní viny, který společnost odsoudila, ale podle stejného demagogického měřítka byly tisíce lidí po roce 1948 bezprávně označeny za nepohodlné občany a skončily ve věznicích či táborech nucených prací, případně „ jen „ u pomocných technických praporů.
                                                                            S touto generalizací se , bohužel, setkáváme i dnes, ovšem z opačného hlediska. Ti kteří mají na svědomí všechna zvěrstva padesátých let a bezpředmětné pronásledování slušných lidí, se schovávají za slovy „ tlustá čára za minulostí „ a na principu kolektivní neviny se v množině frází o „ létajících třískách „ či „ takové době „ snaží rozpustit vlastní odpovědnost za tyto činy. Byly přece podloženy zákony. Co na tom, že si je sami schválili.
                                                                            Kolik toho ale dnešní společnost o této problematice ví? Je zvláštní, jak rychle člověk zapomíná pravdu zatím co lži a smyšlenky vydrží v povědomí dlouho a jako plevel se šíří dál. To je také jeden z důvodů, proč má velká část veřejnosti stále zkreslený pohled na bývalé člena PTP. Problém je, že většina z nich vůbec nemá představu o tom, jak to u PTP ve skutečnosti vypadalo. Svůj názor si vytvořili na základě neúplných informací a polopravd, často záměrně vytržených z kontextu, i lží pramenících z lidské závisti, za podpory komunistické propagandy. Všeobecně známý a používaný přívlastek „ černí baroni „ je toho jistě dobrým důkazem, Ano, příslušníci PTP byli za svou práci placeni, ale jak hluboko by musel člověk klesnout, aby jim záviděl tuto směšnou almužnu, podmíněnou stoprocentním plněním plánu, z níž byly strhávány poplatky za pobyt u PTP ( ! ) či „dobrovolné“ příspěvky, na příklad na tryskové letouny pro válku v Koreji. Tento ubohý výdělek, měnovou reformou ještě více znehodnocený, byl vykoupen cenou nevyčíslitelnou. Tito lidé přišli o vlastní svobodu, Mnoho z nich bylo zasypáno či zmrzačeno k vůli počáteční neznalosti důlních předpisů, jiní na následky těžké práce v nelidských podmínkách zemřeli nebo zaplatili svým zdravím
                                                                            Mnohem horší, než samotná fyzická práce byl psychický stav. Šikana ze strany velitelů, kteří si tak léčili své komplexy, úmorné výcviky beze zbraně či politická školení místo odpočinku po těžké směně, ale především obrovská nejistota. Nejistota jak dlouho to všechno bude trvat.
                                                                            Je proto neuvěřitelné, že ve vzpomínkách těchto dnes už starých pánů zůstaly i světlé chvilky. Humor, to jediné co se komunistům přes všemožné ústrky nikdy nepodařilo zničit, byl prostředkem, jak si zachovat čistou mysl.
                                                                            Mnohé úsměšky a kroucení hlavou dnes vyvolávají výroky primitivních, zato politicky velmi oduševnělých poddůstojníků, jež zasvěceně vykládali o Janu Husitovi z Trocnova, který chtěl už dávno založit na Slovensku JZD a státní statky, ale k vůli síle tehdejší buržoasie musel vše navléci na náboženství.
                                                                            Z tohoto úhlu pohledu zachytil PTP ve svém díle Miroslav Švandrlík, čímž, ale skutečným „černým baronům“ prokázal spíše medvědí službu. Značná část společnosti si totiž své představy o nich vytvořila pouze na základě tohoto střípku minulosti, jež sám o sobě má do reálného obrazu hodně daleko.
                                                                            A to by nám, s úctou k lidem, kteří pomocnými technickými prapory prošli, nemělo být jedno.
                                                                            Sdíleno veřejně
                                                                              Přidejte komentář...

                                                                              Příspěvek obsahuje přílohu
                                                                              Trochu pétépácké poezie

                                                                              U PéTéPé dlouhá vojna
                                                                              rozhodně nebyla kojná
                                                                              na vojnu vzpomínka pouhá,která pro nás byla dlouhá

                                                                              Padesát pět let je tomu
                                                                              když jsme přišli z vojny domů, z vojny nebo koncentráku prostě z lágru pétépáků

                                                                              Ve Švermově u Kladna
                                                                              byla naše základna
                                                                              tam dlouhý čas na Ronovce
                                                                              byli jsme za černé ovce

                                                                              Na barácích plných štěnic
                                                                              z všeho se nám ďálo nanic
                                                                              magorovi jménem Bena
                                                                              rota byla podřízena

                                                                              Na velení měl i podíl
                                                                              lampasáků malý oddíl
                                                                              málo školmi prošli v žití
                                                                              chtěli však být důležití

                                                                              Dali nám snad podle normy
                                                                              ošoupané uniformy
                                                                              stříhali nás dohola
                                                                              každý z nás byl za vola

                                                                              V lágru vládla buzerace
                                                                              vše natvrdo – bez legrace
                                                                              žádný výhled ke změně
                                                                              lépe bylo na směně

                                                                              Co se naší práce týká
                                                                              byli jsme tam za horníka
                                                                              práce pro nás těžká byla
                                                                              časem nás však zocelila

                                                                              Makat v šachtě nestačilo
                                                                              pro volný čas na nás zbylo
                                                                              ještě mnoho dalších akcí
                                                                              vychovat nás chtěli prací


                                                                              Po těžké práci v dole
                                                                              čekalo nás řepné pole
                                                                              když na příkaz velitelství
                                                                              šli jsme spasit zemědělství

                                                                              Volna jsme užili málo
                                                                              prostě to tam za prd stálo
                                                                              vůbec žádné dovolené
                                                                              vycházky jen omezené

                                                                              Každý tu žil tak jak uměl
                                                                              ledaskdo do knížky čuměl
                                                                              jiný zase v kruhu party
                                                                              vášnivě tu mazal karty

                                                                              Tak jsme za ta léta žili
                                                                              spíš možno říct živořili
                                                                              naděje že všechno skončí
                                                                              zdála se nám stále menší

                                                                              Po třech a půl letech asi
                                                                              dočkali jsme se své spásy
                                                                              udály se velké změny
                                                                              PéTéPé jsou rozpuštěny

                                                                              Neřekl jsem ještě dosud
                                                                              proč nás potkal tento osud
                                                                              jak se to však všechno stalo
                                                                              co nám roky mládí vzalo

                                                                              Tehdy v roce padesátém
                                                                              zlé změny se šíří státem
                                                                              pro vojáky špatná zpráva
                                                                              ministrem se Čepička stává


                                                                              Tento zeď našeho Klémy
                                                                              jeden z nejmocnějších v zemi, zavedl hned do armády sovět.vojenské řády

                                                                              Na základě těchto řádů
                                                                              měnil všechno pro armádu
                                                                              zavedl i ruské lágry
                                                                              komunismu hnusné šlágry

                                                                              Režim třídil všechny lidi
                                                                              dle toho jak sám je vidí
                                                                              ten kdo není komunista
                                                                              nepřítel je dozajista

                                                                              Tak i nám přišili směle
                                                                              punc třídního nepřítele
                                                                              a proto na příkaz shora
                                                                              zavezli nás do tábora

                                                                              Divit jsme se nestačili
                                                                              kam nás vlastně zařadili
                                                                              místo hraní na vojáky
                                                                              stali jsme se pétépáky

                                                                              Co bylo dál to už víte
                                                                              ostatní si domyslíte
                                                                              z toho co je psáno vpředu
                                                                              víc už říci nedovedu
                                                                              Když o tom všem uvažuji
                                                                              dobře si vše vybavuji
                                                                              pozdrav Zdař Bůh ten znám dosud, připomíná mi náš osud


                                                                              Ve verších zavzpomínal
                                                                              Karel Malý
                                                                              OK PTP Trutnov
                                                                              Fotka
                                                                              Sdíleno veřejně
                                                                                Přidejte komentář...

                                                                                Příspěvek obsahuje přílohu
                                                                                „ KDYŽ SE KÁCÍ LES, LÍTAJÍ TŘÍSKY „

                                                                                To byl tehdy takový oblíbený komunistický slogan, kterým zdůvodňovali některé tehdejší nepatrné přehmátky a malichernůstky, jako že někoho nevinně popravili, zabili nebo umučili.
                                                                                Tímto sloganem byly zdůvodňovány i sebevraždy výměnkářů, kteří než by opustili rodný grunt, raději volili smrt, a všechna ta zvěrstva na českých vesnicích přikolektivizaci zemědělství.
                                                                                Paradoxně ale – již o něco později – lítali třísky i při kácení v komunistickém lese,, když údajní ideologističtí přestupníci šlápli vedle, nebo toho na své soudruhy věděli víc, než jim bylo zdrávo. Byli přesvědčováni, a nakonec pochopili, že jsou přesvědčeni o tom, že strana potřebuje nutně radikální očistu, a že už se očistily ostatní rodné strany v ostatních socialistických státech a že my už jsme poslední a jak to vypadá a co si o nás ostatní pokrokový svět pomyslí. Tak co vám to udělá, když přiznáte, že jste se do rodné strany vloudili jen proto, abyste ji zevnitř rozložili a poškodili. A jak bylo tehdy známo a úspěšně praktikováno, že vhodně umístěná facka podstatně urychlí průběh vyšetřování, bylo dosaženo oboustranně výhodné dohody přímo obratem. Vy se „ jako „ přiznáte, my vás „ jako „ odsoudíme a strana vám to nezapomene, že jste ji tak obětavě očistili. Všechno bude jenom „ jako „ – straně přece můžete věřit, soudruzi ! No „ jako „ to nakonec nebylo, ale to soudruzi pochopili, až když zjistili, že ty špagáty byly opravdové.
                                                                                Ne, že by soudruzi byli taková neviňátka, trest to byl spravedlivý, jen to mělo být za něco jiného. Ale strana z toho vyšla opět vítězně, protože dokázala, že je samočistící a spravedlivá – prostě padni, komu padni. To prý někdy a někde platí i dnes, podle potřeby.
                                                                                A netrvalo to ani dvacet let, než se zjistilo, že ta očista už zase není taková, jak velí stranická linie a že se tam zase vloudili vnitřní rozkolníci a nastalo další lítání třísek – opět padni, komu padni. Jen ten starý, dobrý stranický radikalismus už nebyl jako za stara. Ti noví ideologičtí diverzanti sice neprošli, byli po zásluze potrestáni, ale tentokrát opravdu jenom „ jako .“ Právě nastolovaný známý stranický humanismus totiž udělal své, takže žádné špagáty. Strana ukázala hříšníkům svou vlídnou tvář téměř dobročinné organizace a provinilí soudruzi byli pouze odsunuti od svých hlubokých koryt v souvislosti s pověřením jinými úkoly. Pro ně to však byl trest nespravedlivý a potupný – byli totiž zařazeni do celá léta jimi preferované dělnické třídy, v jejíž jméně a za níž celá léta nezištně bojovali.
                                                                                Místo vyhřátých kanceláří a postů stranických emisarů čekaly vyhřáté kotelny, kde museli téměř celou směnu mačkat knoflíky kotelnické automatiky, a ti obyčejnější museli dokonce házet lopatou. Prostě neuvěřitelná krutost, o lidských právech ani nemluvě. Za co, soudruzi, za co ? Takhle jsme si to nepředstavovali, když jsme ten náš socialismus pomáhali jako svazáci a nadšení straníci budovat. Bojovali jsme tehdy proti zahraničnímu nepříteli, vnitřnímu nepříteli, západním imperialistům, fabrikantů i proti zavilým kulakům, kteří nám tu ve své zášti rozhazovali po polích mandelinku bramborovou. Bojovali jsme i proti farářům, náboženským tmářům, živnostníkům, proradným inteligentům. Neunikli nám ani naši bývalí vojáci, kteří zbaběle utekli na západ, aby se přidali k západním imperialistům, aby za druhé světové války bojovali v ilegalitě za jejich zájmy, zatím co my zde museli celá válečná léta strádat. A co se nám jich podařilo odhalit a zlikvidovat. A teď tohle, za všechna ta naše hrdinství a osobní oběti.
                                                                                Takový nevděk, za co, soudruzi, za co ?
                                                                                A za dalších dvacet let nové lítání třísek, Čert aby se v tom už vyznal ! Ale vyznal se. Ale tentokrát konečně dobře a konečně výborně. Už žádné špagáty, už žádné kotelnické knoflíky. Přece už máme nějaké životní zkušenosti. I s naší stranou.
                                                                                My jsme byli vlastně nejvíc postiženi. Copak ti popravení, ti to měli za sebou díky nám hned. A měli pokoj. A ti jáchymovští a ostatní, vždyť si neodseděli víc jak patnáct let, a někteří ani to ne. Ale my jsme museli úpět nespravedlivě celých dvacet let u těch kotelnických knoflíků a někteří znás museli dokonce i dělat. Takové ponížení a potřísnění naší bývalé čisté stranické cti. Ale konečně jsme se dočkali. „ Je konec bídy, je konec hladu je konec zlodějských světa řádů, kamarádi je to mládí, kterému dnes patří svět“. No, mladí už úplně nejsme, ale zato zkušení. Tentokrát budeme myslet víc na sebe, než na naši velkou stranu jako tenkrát. Ale proč jen na jednu stranu? Teď si můžeme vybrat a všude nás s naším čistým štítem rádi uvítají a na nic se neptají. Vždyť máme přece tu dohodnutou tlustou čáru za minulostí a dohody se přece musí dodržovat. Jen ať si někdo zkusí šťourat se v historii. Na to jsou, pane, dneska naše soudy, a naši to tam mají sjednané na doživotí a na ně se můžeme spolehnout, tak si moc nehrajte ! Ještě štěstí, že se ti sameťáci od nás nenaučili, jak se dělá taková pořádná revoluce. To by nás moc nezbylo.
                                                                                Tak se dáme znovu do nadšeného budování jako za mlada. Ale tentokrát nebudeme tolik vykřikovat hurá, ale spíše nenápadně, tiše a plíživě jako kdysi ta kontrarevoluce, to víc vynáší. My jsme ale dnes velkorysí. Zapomeneme na stranické křivdy stran ideologie. Oni nás sice vyloučili z rodné strany, ale peníze tam zůstaly. Velké. Na nic jsme vlastně měli zásluhy i my. Proto tedy – soudruzi opět ruku v ruce a pevně se semknout , jako kdysi. Ono totiž to budování demokracie a kapitalismu také není k zahození když se to umí vzít šikovně do ruky. A tak, soudruzi, hurá do budování kapitalismu v naší zemi a nikdy jinak ! Strana ( ta původní ) nám do začátku také něco utrousí, vždyť to potom nějak vyrovnáme. A sameťáky necháme fantazírovat o té jejich vytoužené svobodě a než se z toho vzpamatují, my už budeme dávno za vodou. Nakonec jsme měli všichni stejnou startovní čáru, jen my jsme, na rozdíl od nich věděli, kde je. Když se něco nepovede, svedeme to na ty pravicové tuneláře. A sem-tam utrousíme něco o morálce, jako že nás se přece jen tolik nekradlo. O tom, že nebylo z čeho, protože jsme si to všechno už rozebrali hned na začátku, aby to nerozkradl někdo jiný, taktně pomlčíme. Hlavně, že už máme do konce života vystaráno. A ty slušivé milicionářské oblečky zabalíme zatím do naftalínu. Třeba se ještě hodí ! Toto všechno mi prolétlo hlavou, když jsem v průběhu minulého měsíce prohlížel noviny plné oslavných vzpomínek na tzv. listopadovou revoluci.
                                                                                Je to už dvacet let od doby, kdy jsme se dočkali naděje, že se bude psát nová historie našeho státu. Že se znovu obnoví spravedlnost, morálka, čestnost, poctivost, pravdomluvnost. Pracovitost a slušné mezilidské vztahy, vše, co bylo za těch čtyřicet komunistických let tak hrubě pošlapáno. My jsme, bohužel, poslední generací, která v mládí tyto atributy našeho státu ještě zažila.
                                                                                Před dvaceti lety jsem se každý den po šichtě, již znovu jako zlikvidovaný „ dělnická třída „ zúčastňoval protestních shromáždění na Václavském náměstí a na Letné. Bylo to v úterý v noci, kdy se rozhodovalo o tom, zda Lidové milice, SNB a vojsko přivedou demonstrující k rozumu způsobem jejím vlastním. Na parapetu výkladní skříně paláce Baťa seděl starší člověk, kterému viditelně nebylo dobře. Šel jsem k němu, jestli mohu nějak pomoci. Byl to Jenda Prokůpek, můj spolužák z hospodářské školy v Poděbradech, syn rolníka z Velké Chuchle a samo sebou i pozdější pétépák. Tekly mu slzy jako hrachy. Já jsem si sedl vedle něj, a tak jsme seděli v noci na Václavském náměstí dva šedesátiletí chlapi a brečeli jako malí kluci. Po chvíli, když jsme se trochu srovnali, jsme se oba ujistili jak je to krásné, že jsme se přece jen dočkali a ať už to bude jak chce, že to bude vždycky lepší, než těch dlouhých čtyřicet komunistických let. A jaké to budou krásné první svobodné vánoce. Jendovo nemocné srdce si té nové doby ale moc neužilo. Za krátký čas zemřel na infarkt.
                                                                                A já si do dneška myslím, že jsme tenkrát neměli být s Jendou tak skromní, že jsme se neměli spokojit s tím .... ať to bude jaké chce ...“. Že je škoda, že jsme z těch z našich představ slevili a slevujeme. Škoda, že jsme tehdy neposlechli té výzvy našich studentů, vylepované po celé Praze : „ Nechte samet sametem, pánové a dámy, buďto s nimi vymetem, nebo oni s námi ! “.

                                                                                Škoda, že jsme to vymetání nechali na nich! Škoda!

                                                                                JIŘÍ RŮŽIČKA

                                                                                Předvánoční vzpomínka autora článku na léta minulá .
                                                                                Prosinec 2009.
                                                                                Fotka
                                                                                Fotka
                                                                                21.08.16
                                                                                2 fotky - Zobrazit album
                                                                                Sdíleno veřejně
                                                                                  Přidejte komentář...


                                                                                  NĚKOLIK ÚVODNÍCH SLOV O PTP
                                                                                  JANA BEDNÁŘE

                                                                                  V MALÉM OBRAZOVÉM ALMANACHU UHERSKOHRADIŠŤSKÝCH PÉTÉPÁKŮ

                                                                                  Od nástupu do PTP dělí ty nejstarší již více jak 54 roků a je tomu 15 let, co jsme se dočkali alespoň částečného odškodnění a uznání za dobu strávenou v Pomocných technických praporech – vojenských táborech nucených prací, která trvala nejméně 26 měsíců, ale někteří se vrátili domů až po 42 měsících.
                                                                                  Prožívali jsme tzv. vojenskou základní službu ne se zbraní, ale v těžké práci v dolech, na stavbách a kamenolomech a také ne všichni stejně. Záleželo to na tom, jaký byl velitel a velitelský sbor. Jednoznačně však můžeme říci, že jsme byli ponižováni a zařazeni do skupiny lidí tzv. druhé kategorie. A bylo to nejen po dobu „ vojny “, ale šikana přetrvávala u mnohých i po návratu do civilu, kdy některým bývalým pétépákům byla odmítnuta místa, která jim podle jejich kvalifikace náležela.
                                                                                  Prošlo nás Pomocnými technickými prapory přes třicet tisíc a mnozí na to doplatili zdravím a několik desítek i svým životem, zejména při práci v dolech. Zařazení do PTP nebylo provedeno vždy na základě tajného rozkazu ministra obrany, ale šlo mnohdy o vyřizování osobních účtů a svou roli sehrála i závist, kterou dovedli komunisté tak mistrně využít. Přesto jsme nezatrpkli a některé skupiny PTPáků se sházeli pod různými krycími názvy už za totality a rozšíření této činnosti nastalo zejména po roce 1968, kdy byl v Praze uskutečněn sjezd bývalých pétépáků a založen Svaz PTP. Ministerstvo vnitra bylo požádáno o registraci, které jsme se však z důvodů sovětské okupace nedočkali. Až po listopadu 1989 nastal obrat k lepšímu a Svaz byl obnoven tak, že pracují dva zemské výbory, a to v Čechách a Výbor moravskoslezský. Jejich zastřešení zajišťuje a dosud provádí Ústřední rada svazu PTP České republiky. Po celou dobu jsme dovedli udržet jednotu našeho hnutí, což se projevilo i na VII. Sjezdu PTP ČR, konaného 18.11.2004.
                                                                                  Vyšší orgány – oba svazy, oblastní rady , územní organizace a kluby jsou vedeny snahou zajistit pro bývalé členy PTP výhody a tyto výhody zachovat. Pořád je ještě mnoho těch, kteří nám i to málo, čímž jsme byli odškodněni, závidí.
                                                                                  Dosti našich kamarádů se svobodného života nedočkalo a bohužel je stále širší seznam těch, kteří odcházejí, Vždyť i těm nejmladším z nás je už přes sedmdesát. O to více se musíme snažit, aby lidé nezapomínali, co se za totality dělo. A zejména je nutné připomínat tuto situaci mladým, kteří ji nezažili a nebo jen velmi ve velmi raném věku a nedovedou si nic takového v praxi představit.
                                                                                  Věřím, že Bůh nám dopřeje ještě nějaké roky života, ve kterých bychom měli prokazovat naši jednotu a odhodlání již nikdy nepřipustit takovou politickou zvůli, která potkala nás. Musíme nekompromisně poukazovat na prolhanost stále drzejší komunistické propagandy, snažící se lidi opět zlákat na neuskutečnitelnou ideu socialismu a pak je bezohledně zotročit. Nechceme mstu, ale musíme pevně hájit demokratické zřízení a demagogii tvrdě odhalovat, aby nastoupená demokratická cesta zůstala natrvalo zachována.
                                                                                  Sdíleno veřejně
                                                                                    Přidejte komentář...

                                                                                    Vincent Kotuliak - uvádí
                                                                                    příslušník 56. PTP – o dole v Radvanicích

                                                                                    Těžké podmínky byly však u ostatních důlních praporů. „ pracujeme v leže, v sedě, několik desítek centimetrů nad námi kamenný strop podepřen malými železnými stojkami; vždy se kolem nich opatrně posouvám, bojím se do některé drcnout lopatou, aby náhodou nevypadla, „ Stísněnost prostoru mne nutí dýchat rychleji, neustále se musím mrknutím oka přesvědčovat, že se výška stropu nezmenšuje, že je to jen optický klam v nedostatečném osvětlení.


                                                                                    Vladimír Pavlíček
                                                                                    který sloužil rovněž u 56. PTP jako Vincent Kotuliak uvádí :

                                                                                    „ Místo toho, abychom jako nováčkové začali s vojenským výcvikem, čekala před námi brána důlního závodu a první s fárání na místa, která se nám tím na řadu měsíců a let stala denní součástí života. Naše začátky nebyly příjemné. Museli jsme se přeorientovat na tvrdou hornickou práci, zvyknout si na střídání směn – ranní, odpolední, noční – vždy v určitém rytmu, i celkově se přizpůsobit zvykům a mluvě havířů, s nimiž jsme prožívali svůj úděl. Kdy na mně v začátcích havíř požadoval, abych mu podal „ fajzl „, tak jsem určitě sáhl pro něco jiného. „


                                                                                    Jan Holeš
                                                                                    od 51. PTP uvádí :

                                                                                    My ve Stráži jsme bydleli v menším baráku za plotem vojenského objektu parašutistů. Oficiálně se s námi nesměli stýkat, při odchodu pochodu kolem našeho pracoviště museli pravidelně zpívat píseň se slovy : „ Kdo nejde s námi, jde proti nám, ale nás nesmí z cesty svést. „ Ale oficiálně se k nám chovali družně a přátelsky


                                                                                    Ing. Rudolf Novák
                                                                                    Když na závěr svého vzpomínání na čtyřicetiměsíční pobyt v PTP napsal :

                                                                                    „ Byli jsme poznamenáni na celý život ! Neustálá kádrová závada. Celý život člověk – občan druhé kategorie, a to se vztahovalo i na děti. Více a poctivěji pracovat a za menší odměnu bez nároku spravedlivého ocenění, vždy pozadu, nejen za komunisty, ale i za těmi indiferentními, i do důchodu méně.

                                                                                    Antonín Bretšnajd – uvádí
                                                                                    Když naše skupina přišla na důl Anna do tábora dřevěných baráků, tak táborové šarže nás považovali za další várku vojáků dobrovolníků, kteří místo prezenční služby, odbývali vojnu brigádou na šachtě. Se zkratkou PTP se nevěděli rady, takže „ čatár aspirant „ Šiglovič ( šarže naložená převážně v lihu ), nám četl první denní rozkaz takto : Denný rozkaz pediesaté sedmé – chvíli zaváhal na zkratkou PTP a pak suverénně četl - ...pediesatej sedmej prototankovej pechoty „ Inu „ aj tak sa móže „ .. kde jdou ty časy !
                                                                                    Sdíleno veřejně
                                                                                      Přidejte komentář...

                                                                                      VÝROKY VYSLOVENÉ VELITELI :

                                                                                      štkpt. ŽÍŽALOU ve Hvězdově , vzpomíná Antonín Kaprál
                                                                                      „ Vy kynžvartský prasata, uvidíte, co z vás uděláme, vašima hlavama vydláždíme v Mimoni náměstí, budete litovat dne, kdy jste se narodili „

                                                                                      štkpt.ŤOUPALÍK – 52 PTP
                                                                                      „Vy lůzo, vy dobytku, vy synkové vesnickej zbohatlíků, vy – vy lupiči brdskej lesů... “
                                                                                      „ S vašimi hlavami vydláždíme silnice, vy nepatříte nikam jinam než na Bory nebo na Pankrác “
                                                                                      „Vy SSmani, vy lupiči brdskejch lesů, vy lotři. Vy máte tři přestupní stanice : Plzeň - Bory, Praha – Hradčany, Brno – Špilberk
                                                                                      „Po zranění jednoho koně prohlásil : Takovej jeden kůň má pro mne větší cenu, než 200 takovejch jako jste vy ...“

                                                                                      nadporučík VINTER – 52 PTP
                                                                                      „Súdruhovia, ja viem, že raz budem viset, ale skor než budem viset, vážmi hlavami silnicu až do Komárna vydláždím “

                                                                                      štkpt. Bedřich POLEDNÍK
                                                                                      „V případě války bychom vojáky jako jste vy postavili ke zdi a odstříleli “
                                                                                      Později změnil svůj názor : „Nebudem vás střílet, pro vás je kulky škoda, ale dostanete sekyrou do hlavy“
                                                                                      „Odtud se už nedostanete. Dělnická třída si s váma poradí. Víte proč nemáte pušky? Protože jste vrahové a nás, předvoj dělnické třídy, byste postříleli. Tak vás vyřídíme jinak.“
                                                                                      „Milejší je nám německý proletář než vy “

                                                                                      nadporučík Josef ŠUBRT – Stochov
                                                                                      „nechám kasárna obehnat ostnatým drátem, ať si Svobodná Evropa hlásí, že je na Stochově koncentrák “

                                                                                      četař ĎURIČKO – Ostravsko – Karviná – důl Fučík
                                                                                      „Vy jste kapitalistické svině. Dám vás všechny pozavírat “

                                                                                      nadporučík ŘEHOŘEK – v Hrdlovce u Duchcova
                                                                                      „Bando reakcionářská, budeme vás bít, až budete chcát krev “

                                                                                      Velitel PTP na dole Pokrok
                                                                                      Čo chcete hovoriť, eště děti vašich detí budú mat klasifikáciu E“

                                                                                      Velitel jednoho ostravského praporu
                                                                                      „Teď už bude jen pláč a skřípění zubů. S vámi už lidská společnost nepočítá “

                                                                                      Z knihy vzpomínek Milana Stava – z let 1950 - 53
                                                                                      Sdíleno veřejně
                                                                                        Přidejte komentář...

                                                                                        Výpis ze vzpomínek Milana STAVA
                                                                                        SMRTELNÉ ÚRAZY NA DOLECH
                                                                                        vojenských brigádníků - výpis z fondu RBU – Ostrava

                                                                                        SZARASZ ARPÁD
                                                                                        * 6.4.1930, jáma prezident Gottwald, smrtelný úraz 17.7.1953, roztrhání těla

                                                                                        HRABEC VOJTĚCH
                                                                                        * 20.6.1930, jáma ČSA, smrtelný úraz 2.10. – zlomení vazu

                                                                                        BOROTA RUDOLF
                                                                                        * 13.3.1932, jáma Fučík 2, smrtelný úraz 1.4.1953, zlomenina lebky a krční páteře

                                                                                        BATI ERNEST
                                                                                        * 11.8.1933, důl Mír, smrtelný úraz 20.2.1954, zlomenina lebky

                                                                                        ADOLT JAROSLAV
                                                                                        * 26.10.1931, důl Doubrava, smrtelný úraz 18.11.1953, zlomenina krčního obratle a přerušení míchy

                                                                                        LENDGYARDSKÝ JURAJ
                                                                                        * 17.2.1931, jáma Fučík 1, smrtelný úraz 1.4.1954, zlomenina lebky, rozdrcení a přeražení nohy

                                                                                        ELIÁŠ JAN
                                                                                        * 26.3.1933, jáma ČSA, smrtelný úraz 17.6.1954, roztrhání stehna a vykrvácení

                                                                                        SKŘIVAN JIŘÍ
                                                                                        * 14.3.1928, jáma Hedvika, smrtelný úraz 23.1.1953, zlomená pánev, perforace břicha

                                                                                        FALTH FARNTIŠEK
                                                                                        * 17.1.1928, PS 40 Radvanice, smrtelný úraz zlomenina krční páteře, přerušení míchy

                                                                                        KOSTKA JOSEF
                                                                                        * 29.6.1928, důl prezident Gottwald, smrtelný úraz 19.5.1952, rozdrcená holeň a lýtková kost – smrt udušením

                                                                                        SVOBODA FRANTIŠEK
                                                                                        * 8.10.1929, jáma Koksovna Lazy, smrtelný úraz 9.10.1952, zlomená pánev, krvácení

                                                                                        KREMLIČKA FRANTIŠEK
                                                                                        * 8.10.1929, jáma Dukla – Horní Suchá, smrtelný úraz 12.8.1952, zlomenina páteře a lebeční kosti – zával

                                                                                        HAUTKE FRANTIŠEK
                                                                                        * 19.5.1930, důl Pokrok, smrtelný úraz 15.7.1952, zlomenina páteře, lebky, přerušení míchy, prolomení hrudního koše - zával
                                                                                        Sdíleno veřejně
                                                                                          Přidejte komentář...

                                                                                          Milan Stav - příběh z vojny
                                                                                          Soutěž tankový prapor

                                                                                          B o n t o n
                                                                                          Severozápadní IV/39
                                                                                          141 00 P r a h a 4

                                                                                          Kojetín 16.dubna 1991
                                                                                          Věc : Soutěž Tankový prapor

                                                                                          Svému příběhu z vojny předesílám, že jsem sloužil v letech 1950 – 1953 u PTP v Horní Suché jako důlní pracovník na velkodole, tehdy, President Gottwald. Služba u těžkého PTP s vyznačením politické klasifikace „E“ se rovnala téměř nežádoucímu návratu do civilního života a vůbec nám neposloužila kniha Miloslava Švandrlíka „Černí baroni“, která má, ne jen dle mého názoru, vliv na rehabilitaci, při čemž nemyslím jen tu finanční.

                                                                                          Ale i v našem životě docházelo k situacím, kdy jsme se „zašprajcovali“, abychom tu křivdu na nás spáchanou vydrželi : Poručík P...., velitel roty, vyžadoval, aby při jeho ranním příchodu mu bylo podáno dozorčím roty hlášení už za bránou, kam dozorčí se „behom“ dostavil.

                                                                                          Toto jsem v uvedené funkci odmítl s tím, že šaškárnu nebudu podporovat. Navíc jsem měl levou ruku v sádře po úraze na dole (takto „poznamenaní“ vojáci nemarodili,, ale byli pověřováni různými funkcemi a pod. uvnitř kasáren). Nepozorovaně jsem se díval, jak velitel roty se ohlíží, z které strany služba přiběhne a zatím nic, došel do nízkého baráku, kde byla služba i jeho kancelář a tu jsem se před ním skryl na záchodě, jehož dveře byly přímo proti stolku s nápisem „Jeden z nás tu musí být“, no nebyl a já jsem od mušle otevřenými dveřmi obsah stolku hlídal. Proto, když se ohlédl a mě spatřil u mušle, šel též na záchod, stoupl si k vedlejší mušli a já využil jeho přítomnosti a podal mu, stojíce vedle sebe, hlášení. Kývl na souhlas a tím vše skončilo. Lidsky. Prošlo mně to, nevím ani proč.

                                                                                          Ne povídka, ale skutečnost má 150 vět. Neuspěje-li příběh, přijměte tento dopis jako pozdrav Bontonu. Nejsem kritik, ale kniha Josefa Škvoreckého, tedy její obsah, je již ovlivněn tzv. socialistickým realismem vč. mluvy vojáků. My jsme se tak ani moc nevyjadřovali a měli jsme k tomu více důvodů.
                                                                                          Sdíleno veřejně
                                                                                            Přidejte komentář...
                                                                                            Vypadá to, že jste došli na konec.
                                                                                            Vzpomínky - co nelze zapomenout - Archiv PTP-VTNP ČR